Corlăţean a cerut diminuarea cheltuielilor românilor din străinătate pentru serviciile consulare

Ministrul Afacerilor Externe, Titus Corlăţean, a cerut consulilor români din Italia, Spania, Grecia şi Portugalia să găsească soluţii pentru diminuarea cheltuielilor cetăţenilor în vederea obţinerii unui serviciu consular, scrie Mediafax.
Filip Stan
19 mart. 2013, 19:13
Corlăţean a cerut diminuarea cheltuielilor românilor din străinătate pentru serviciile consulare

Aflat la Roma pentru a participa la întronizarea Papei Francisc, ministrul Titus Corlăţean a avut, marţi, în capitala Italiei, şi o reuniune cu personalul consular din misiunile României în ţările menţionate.

În cadrul discuţiilor, ministrul Afacerilor Externe a solicitat participanţilor să analizeze şi să găsească soluţii viabile atât pentru diminuarea cheltuielilor efectuate de cetăţenii români pentru un serviciu consular, cât şi pentru uniformizarea documentelor de suport care stau la baza prestării serviciilor consulare„, informează un comunicat de presă transmis de MAE.

De asemenea, Titus Corlăţean „a dispus să se identifice, în regim de urgenţă, un spaţiu care să corespundă volumului activităţilor consulare desfăşurate de Ambasada României la Roma”.

În cadrul reuniunii s-a discutat şi despre gestionarea situaţiilor de criză şi a altor situaţii deosebite în care sunt implicaţi cetăţeni români, în contextul creşterii numărului celor care şi-au stabilit domiciliul/reşedinţa în spaţiul UE.

Această prezenţă demografică în ţările UE a generat o amplificare a problematicii în materie: accidente, conflicte de muncă, minori neînsoţiţi, spitalizări, cazuri de privare de libertate, transfer de persoane condamnate, transport medical, trafic de persoane, infracţiuni cu violenţă având victime cetăţeni români, problematica cetăţenilor români de etnie romă, delincvenţa juvenilă şi altele, evidenţiază MAE.

DailyBusiness
Bolojan promite sprijin pentru peste 400 de persoane afectate de explozia din Rahova: 45 de locuințe sunt asigurate
Spynews
Explozia de la blocul de pe Calea Rahovei ar fi fost provocată de o acumulare de gaze. Cineva ar fi dat drumul la alimentare la o zi după ce a fost oprită
Fanatik.ro
Câți bani câștigă un jucător de tenis de masă!? Cea mai bine cotată româncă, dezvăluiri incredibile. „O diferență foarte mare, nici nu se compară!”
Capital.ro
Doliu în lumea muzicii. S-a stins un mare artist prea devreme: A adus o lumină și un ritm care nu au putut fi niciodată înlocuite
Playtech.ro
Dreptul fraţilor la moştenire când defunctul nu are copii. Ce spune Codul Civil
Adevarul
Manevră criminală pe DN17: accident evitat la secundă după o depășire inconștientă. Ce sancțiune a primit șoferul
wowbiz.ro
Durere fără margini la Curtea de Argeș. Femeia ucisă pe trecerea de pietoni din Berceni a fost înmormântată. Imaginile cu băiatul cel mare sunt sfâșietoare: „O aștepta să vină la școală…”
Economica.net
Ce se va întâmpla cu preţurile - Anunţ pentru toţi românii
Prosport.ro
Imaginile cu legendara femeie din ring, considerate „prea hot pentru internet”
kanald.ro
Tragedie în Piatra Craiului! O femeie de 29 de ani a murit după ce a căzut 300 de metri de pe un versant abrupt
Cancan.ro
Ce posta Vasilica Enache înainte să fie ucisă în Rahova! Mesajul premonitoriu: 'Când murim…'
iamsport.ro
Dorinel Munteanu a desemnat o candidată-surpriză la câștigarea SuperLigii: ”Se bate pentru campionat!”
MediaFlux
Inedit! S-a lansat aplicația care îți poate citi cartea de identitate de la distanță
stirilekanald.ro
„Probabil, cu această ocazie, se vor face controale masive”. Ipoteze în cazul exploziei de pe Calea Rahovei
substantial.ro
Când sunt Moșii de toamnă în 2025