Corlăţean: Există interes investiţional britanic în România, inclusiv în domeniul energiei

Investiţiile britanice în domeniul energiei sunt extrem de binevenite în România, a declarat, pentru AGERPRES, ministrul Afacerilor Externe, Titus Corlăţean, aflat în vizită de lucru la Londra.
Romania TV
11 oct. 2013, 08:51
Corlăţean: Există interes investiţional britanic în România, inclusiv în domeniul energiei

Şeful diplomaţiei de la Bucureşti şi omologul său britanic, William Hague, au agreat, într-o declaraţie comună, că România şi Regatul Unit trebuie să iniţieze, în plan bilateral, un Dialog privind Energia, pentru a face schimb de bune practici în promovarea dezvoltării unui ‘sistem energetic solid, competitiv şi durabil, care să sprijine creşterea şi competitivitatea europeană şi să asigure securitatea sistemelor de aprovizionare prin diversificarea surselor şi a rutelor de transport’.

„Vorbim de poziţii similare pe care România şi Marea Britanie le au în legătură cu dosarul energiei, atât din punctul de vedere al dimensiunii economice, cât şi din punctul de vedere al securităţii energetice, în plan european. Din acest punct de vedere, vorbim de interese comune în dezvoltarea şi explorarea, utilizarea fructificarea unor resurse energetice pe care ambele state le au, dar dorim în egală măsură să acţionăm în comun, împreună cu alţi parteneri europeni pentru realizarea unei pieţe comune, la nivel european, în domeniul energiei, a unor reguli foarte clare comune, a unei voci europene, inclusiv în dialogul cu parteneri externi ai UE, atunci când vorbim de interese energetice şi de securitate energetică”, a punctat Titus Corlăţean.

El a arătat că „şi Marea Britanie şi România sunt interesate în obţinerea şi fructificarea de noi surse energetice în domeniul energiei regenerabile, al energiei nucleare şi în explorarea, cu respectarea standardelor de mediu, a gazelor de şist”.

„E nevoie de cooperare, e nevoie de investiţii. Investiţiile britanice sunt extrem de binevenite şi în domeniul energiei în România”, a subliniat ministrul de Externe.

El a amintit că recent a avut loc la Bucureşti vizita ministrul britanic al Energiei, ceea ce, în opinia sa, denotă o cooperarea bilaterală strânsă în acest domeniu.

Întrebat dacă există companii din Marea Britanie care ar fi interesate în explorarea şi exploatarea gazelor de şist în România, ministrul a răspuns: „Pot să spun că există un contact strâns între ministerele de specialitate din cele două ţări, există interes investiţional britanic în României, inclusiv în domeniul energiei”.

 

DailyBusiness
Guvernul a pus gând rău concediilor bugetarilor. Cine ar urma să mai primească vouchere de vacanță
Spynews
Alina Sorescu, profund afectată de o declarație a fostului soț, Alexandru Ciucu. Cât de deranjată a fost cântăreața: „El pleca des”
Bzi.ro
Imagini tulburătoare! Ultima apariție publică a lui Mihai Leu! Cum arăta fostul pugilist
Fanatik.ro
Cum a ajuns Ilie Bolojan să-și amendeze fosta soție. Femeia a implorat instanța să-i anuleze contravenția: ”Era târziu și ploua”
Capital.ro
Călin Georgescu cutremură România. Anunțul care pune țara pe jar: Foarte curând, va părăsi România
Playtech.ro
Ţara din Europa în care nu se plătesc taxe. E un adevărat paradis, mulţi români s-ar muta aici
DailyBusiness
Dragoş Anastasiu, vicepremier: ”O să fie o ordonanţă Trenuleţ”. Guvernul pregătește majorarea TVA la 21%, iar cel la alimente la 11%. Pensiile peste 3.000 lei scad, cresc impozitele locale și prețul carburanților
Adevarul
Patru măsuri imbatabile de luptă cu evaziunea: „în primul rând, trebuie eliminate ingerințele politice. N-am auzit despre asta în CSAT”
wowbiz.ro
Scene sfâșietoare au avut loc la spital, înainte ca Mihai Leu să moară: „Când am intrat la el în rezervă...”
Spynews
Ingredientul de 2 lei pe care trebuie să îl adaugi în cartofii la cuptor pentru a fi crocanți la exterior. Bucătarii profesioniști folosesc acest truc
Spynews
Cod galben de caniculă în România! 15 județe se topesc în orele următoare sub temperaturi extreme | HARTA
Evz.ro
Val uriaș peste România. Crește TVA-ul
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Gigi Becali şi-a făcut apariția cu mare stil la nunta fiicei lui Gică Hagi! Cum a arătat miliardarul de la FCSB
kanald.ro
Mihai, un tânăr de 19 ani din Călărași, a fost găsit mort într-un pârâu. Familia crede că a fost ucis
Cancan.ro
Ținuta BIZARĂ purtată de Maria Dragomiroiu la priveghiul lui Ion Cernea. Toți au făcut ochii cât cepele!
Playsport.ro
Dacă ai mașina fabricată înainte de 2019, ar putea avea defecțiuni grave. Ce trebuie să faci rapid, conform RAR
Capital.ro
Cutremur în cazul Elena Udrea. Se prăbușește totul. Decizia cruntă a DNA
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Milionarul a petrecut noaptea cu o blondă, înainte să anunțe despărțirea de soție. S-a aflat cine e misterioasa femeie
stirilekanald.ro
Andreea s-a sinucis la doar 13 ani. Unchiul ei a găsit-o cu ștreangul de gât într-o pădure lângă casă: "S-ar fi certat cu prietenul ei"
Încep concedierile în rândul bugetarilor! Lista instituțiilor care vor reduce drastic personalul în perioada următoare
MediaFlux
Ilie Bolojan, anunț privind pachetul de măsuri de reducere a deficitului! TVA crește la 21%, suprataxarea băncilor și a jocurilor de noroc, creșterea accizelor la tutun, alcool și combustibil: Suntem în fața unui pachet care propune o corectare a deficitului bugetar LIVE VIDEO
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Noua față a înșelăciunii: cum sunt măcelăriți micii antreprenori de AI-ul escrocilor