Corneliu Vadim Tudor poate candida la alegerile europarlamentare

Corneliu Vadim Tudor poate candida pentru un loc în Parlamentul European la alegerile europarlamentare din 25 mai, a decis, miercuri, Curtea de Apel Bucureşti, informează România TV.
Romania TV
09 apr. 2014, 15:25
Corneliu Vadim Tudor poate candida la alegerile europarlamentare

Corneliu Vadim Tudor poate candida la alegerile europarlamentare din 25 mai. CAB a admis miercuri apelul formulat de Corneliu Vadim Tudor faţă de decizia Tribunalului Bucureşti şi a menţinut hotărârea cu privire la anumite candidaturi de pe listă.

Curtea de Apel Bucureşti a admis parţial lista de candidaţi depusă de PRM la Biroul Electoral Central, el fiind singurul dintre cei 10 membri propuşi de PRM care va putea candida la europarlamentare.

În 6 aprilie, judecătorii de la Tribunalul Bucureşti au respins, ca neîntemeiată, contestaţia depusă de Corneliu Vadim Tudor din partea PRM la decizia prin care Biroul Electoral Central (BEC) a respins candidatura sa la europarlamentare.

Candidaturile propuse de PRM sub semnătura preşedintelui acestui partid, Corneliu Vadim Tudor, au fost respinse de Biroul Electoral Central pe motiv că nu au numărul minim de semnături de susţinere valabile.

‘Luând în considerare faptul că 28.797 de semnături de susţinere a listei de candidaturi propuse de PRM sub semnătura preşedintelui acestui partid, Corneliu Vadim Tudor, sunt afectate de vicii de formă şi fond, numărul de semnături de susţinere valabile fiind 196.104, sub numărul minim prevăzut de lege (…) BEC respinge candidaturile’, se arată motivarea deciziei BEC.

Potrivit acesteia, printre neregulile depistate în urma verificării listelor de susţinători se numără lipsa numelui şi prenumelui persoanei care a întocmit lista de susţinători, dar şi a datelor de identificare a declarantului, absenţa semnăturii susţinătorului, a datei naşterii acestuia, lipsa seriei sau a numărului actului de identitate al susţinătorului şi prezenţa în listele de susţinători a 57 de persoane care nu au împlinit 18 ani.

BEC a constatat mai multe ‘neregularităţi’ în unele dosare de candidaturi depuse de PRM. Majoritatea neregulilor vizează că faptul că unii candidaţi nu au precizat dacă au avut sau nu calitatea de lucrător sau colaborator al securităţii.

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
A murit un celebru interlop român din garda veche! Familia lui este în stare de șoc
Fanatik.ro
Incredibil ce a făcut Cristi Borcea înaintea unui derby Dinamo – Steaua: „A adus preotul în vestiar și i-a pus să jure pe Biblie!”
Capital.ro
Pensii străine în Italia: regim de 7% și locuințele de 1 euro. Ce trebuie să știe pensionarii din Diaspora
Playtech.ro
Cum poți deveni chef în România. Cât costă cursurile și cât poți câștiga în această meserie
Adevarul
Greșelile absolut aberante care au schimbat cursul istoriei. Deciziile de neînțeles ale unora dintre cei mai mari lideri
wowbiz.ro
Răsturnare de situație în cazul crimei din Bihor! Tatăl Alisiei a făcut publice ultimele mesaje ale adolescentei ucise: „Nu mă lasă în pace”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Numărul cazurilor de hantavirus crește alarmant! Ce spun specialiștii Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii
iamsport.ro
Emil Grădinescu acuză interferența Rusiei la Eurovision: ”E mâna Moscovei!” + Laude la adresa Alexandrei Căpitănescu: ”Lumea a mai uitat de manelele care ne otrăvesc sufletul și mintea”
MediaFlux
Pregătiri de război cu rușii la ”Poarta Focșani”. Trupele sunt gata să lupte ”chiar din această noapte”
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți