Coronavirus face ravagii printre medici. 75% dintre doctorii chinezi care tratează bolnavii s-au infectat cu virusul ucigaş

Şase membri ai personalului medical au murit în China din cauza noului tip de coronavirus şi peste 1.700 au fost infectaţi, potrivit unui bilanţ anunţat vineri de guvern, care subliniază riscurile ce apar în spitalele copleşite de epidemie.
Filip Stan
14 feb. 2020, 10:30
Coronavirus face ravagii printre medici. 75% dintre doctorii chinezi care tratează bolnavii s-au infectat cu virusul ucigaş

Anunţul a venit la o săptămână de la moartea, din cauza virusului, a unui medic care încercase să alerteze autorităţile chiar de la începutul epidemiei, însă fusese mustrat de poliţie. Decesul său a provocat furie pe reţelele de socializare.

La 11 februarie, la ora 24.00, 1.716 de cazuri de infectare confirmate au fost semnalate în ţară în rândul personalului medical„, a declarat Zeng Yixin, director adjunct al Comisiei Naţionale de Sănătate. „Dintre acestea, şase persoane au murit„, a declarat el în cadrul unei conferinţe de presă. Asta înseamnă că aproximativ 75% din personalul medical care s-a ocupat de tratarea bolnavilor au contactat coronavirusul.

Marea majoritate (1.102) a cazurilor de infectare au fost raportate în oraşul Wuhan (centru), capitala provinciei Hubei şi centrul acestei epidemii de pneumonie virală cu Covid-19. De asemenea, în rândul medicilor şi infirmierelor din alte municipalităţi ale provinciei au fost raportate 400 de cazuri de infectare. Din cauza afluxului de pacienţi în spitalele din Hubei şi a lipsei de materiale de protecţie (măşti, combinezoane integrale, ochelari, mănuşi), o parte din personalul medical riscă să fie infectat cu coronavirusul.

Citeşte şi Un nou virus descoperit în Brazilia e compus din gene care nu se mai găsesc nicăieri în natură

Virusul a infectat deja în China continentală (excluzând Hong Kong şi Macao) un număr de 63.851 de persoane, dintre care 1.380 au murit, potrivit celui mai recent raport oficial anunţat vineri de Comisia Naţională de Sănătate.

Nemulţumirea populară a fost puternică în ultimele săptămâni cu privire la gestionarea crizei de către autorităţile locale din Wuhan şi Hubei, acuzate că au întârziat să ia măsuri preventive. Această nemulţumire s-a transformat în furie după moartea de vinerea trecută a lui Li Wenliang, un oftalmolog de 34 de ani, unul dintre primii medici care au alertat autorităţile chineze cu privire la apariţia epidemiei.

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Betty Salam, declarație de dragoste pentru Roberto Tudor! Fiica lui Florin Salam se simte în al nouălea cer
Fanatik.ro
Impozite 2026, după decizia CCR! Cât va plăti un român pentru apartament și mașină
Capital.ro
Călin Georgescu e în doliu. Și-a luat adio de la un mare român: S-a mutat la Cer o stea a demnității românești!
Playtech.ro
Tabel: Cât crește impozitul la casă în 2026. Cât plătești pentru apartament sau pentru casă în funcție de suprafață și zonă
Adevarul
Mesajul dur al unui profesor de Drept: Dacă un neurochirurg de 65 de ani poate opera, și un judecător poate pronunța divorțuri
wowbiz.ro
Vești de ultimă oră despre starea lui Dan Petrescu. Fiicele lui au venit de urgență în țară: „A slăbit 30 de kilograme”
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
El este bărbatul găsit carbonizat în mașină, pe un câmp lângă Oradea. Avea 42 de ani și acasă îl aștepta un copil
iamsport.ro
ȘOCANT! MM Stoica l-a dat afară de la FCSB după ce l-a prins că sifonează informații din club: 'Atât de mare era obsesia'
MediaFlux
Decizia Guvernului privind salariul minim. Ministrul Muncii, anunțul zilei: „Nu trebuie ca două milioane de angajați să piardă din puterea de cumpărare ” UPDATE
stirilekanald.ro
Cine e de fapt Mircea, bărbatul găsit carbonizat în mașină! Breaking news
substantial.ro
Cum a murit, de fapt, fiul lui Florin Călinescu