CORONAVIRUS Guvernul belgian a confirmat că prima fază a ridicării restricţiilor va începe la 4 mai

Prima fază a ridicării treptate a restricţiilor impuse în Belgia pentru limitarea răspândirii COVID-19 va începe la 4 mai, a anunţat miercuri premierul belgian Sophie Wilmes, la finalul unei reuniuni a membrilor guvernului federal, a şefilor executivelor provinciale şi a grupului de experţi însărcinaţi cu strategia de ieşire din criză (GEES), a relatat postul de televiziune naţional belgian RTBF.
Romania TV
30 apr. 2020, 08:15
CORONAVIRUS Guvernul belgian a confirmat că prima fază a ridicării restricţiilor va începe la 4 mai

Potrivit GEES, „evoluţia actuală a epidemiei de COVID-19 permite activarea la 4 mai, aşa cum a fost prevăzut, a fazei 1A a planului belgian de ieşire din izolare”, indică un comunicat.

Experţii insistă ca „măsurile de protecţie şi testarea să fie operaţionale cât mai rapid posibil”. Decretul regal care cuprinde măsurile referitoare la această fază (1A) va fi publicat joi, 30 aprilie.

Consiliul Naţional de Securitate belgian a decis vineri ridicarea în mai multe faze a măsurilor introduse la nivel naţional pentru a încetini propagarea noului coronavirus.

Prima fază a fost structurată în jurul datelor de 4 şi 11 mai. În sfera economică, regula va rămâne telemunca pe cât posibil, dar partenerii sociali au validat un ghid de bune practici care va permite depăşirea imposibilităţii de a respecta distanţarea socială într-o întreprindere, de exemplu prin purtarea măştii.

Accesul clasic la serviciile medicale se va relua de asemenea într-o manieră graduală, pentru a permite tuturor să beneficieze de aceste servicii în mod normal. Majoritatea serviciilor medicale neesenţiale au fost amânate pentru a le permite spitalelor să se concentreze pe cazurile de COVID-19 şi să evite infectarea altor pacienţi, dar pacienţii cu boli cronice vor începe să fie trataţi în regim normal.

Şcolile şi magazinele rămân închise, cu excepţia merceriilor şi a magazinelor de ţesături. Unul dintre instrumentele ieşirii din izolare este în consecinţă purtarea măştii, care va fi obligatorie în transportul în comun începând cu 4 mai.

Regula rămâne statul acasă, cu excepţia deplasării la serviciu, la cumpărături sau la medic. Activitatea fizică în spaţii publice va fi permisă pentru două persoane cel mult, cu respectarea distanţelor de securitate. Activitatea sportivă se va putea relua în aer liber şi fără contact.

Un alt instrument pentru ieşirea din izolare este urmărirea bolnavilor şi a persoanelor cu care au intrat în contact. Este pus în aplicare un sistem care se bazează pe call-centers.

După încă o săptămână, pe 11 mai, în Belgia va începe faza 1B a ridicării restricţiilor, care presupune redeschiderea magazinelor.

Citeşte şi: Marea Britanie a adăugat aproape 5.000 de morţi de COVID-19 într-o singură zi. A depăşit astfel Italia, ca număr de decese

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Tragerea la sorţi turul 1 preliminarii UEFA Champions League, live video online. Cu cine pică U Craiova și când joacă. UEFA a scurtat lista: avem cei 7 posibili adversari
Capital.ro
2026: Claxonezi un șofer care nu pleacă la verde? Cine riscă, de fapt, amenda
Playtech.ro
Şoferii care sunt scutiţi de taxa de pod Giurgiu-Ruse, în 2026. Noile categorii anunţate de Ministerul Transporturilor
Adevarul
Rusia ar pierde războiul din Ucraina, iar Putin devine tot mai imprevizibil și mai periculos
wowbiz.ro
Adi Sînă, acuzat de fostul coleg de la Akcent, Sorin Brotnei, că a destrămat trupa. Declarații explozive: „El lua mai mult și voia mai mult”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Băiat de 14 ani, înecat într-un iaz din Dorohoi. Medicii nu l-au mai putut salva
iamsport.ro
A distrus o națională de la CM 2026: ”Catastrofală, cea mai grețoasă echipă! Nici România lui Edi Iordănescu nu juca mai rău, era exclusă dacă exista un vot al publicului”
MediaFlux
Românii vor fi urmăriți direct de ANAF. Baze de date la dispoziția Fiscului
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți