CORONAVIRUS SPANIA. A doua zonă spaniolă care intră în carantină totală ca urmare a creşterii numărului de cazuri COVID

Autorităţile spaniole au anunţat, duminică, 5 iulie, instituirea carantinei într-o zonă din nord-vestul ţării ca urmare a creşterii numărului de cazuri de infectare cu noul coronavirus. Măsura carantinei asupra districtului A Marina s-a luat la doar o zi după ce o altă zonă, întregului oraş Lleida (vestul Cataloniei), a intrat în carantină, transmite dpa.
Romania TV
06 iul. 2020, 07:01
CORONAVIRUS SPANIA. A doua zonă spaniolă care intră în carantină totală ca urmare a creşterii numărului de cazuri COVID

Măsura carantinării districtului A Marina, situat în provincia Lugo din comunitatea autonomă Galicia, se va aplica timp de cinci zile. 70.000 de persoane vor fi afectate de această măsură. Duminică, 5 iulie, în districtul A Marina s-au înregistrat 106 de noi cazuri de infectare cu noul coronavirus.

Şeful executivului regional Alberto Nunez Feijoo a afirmat că acest focar provine de la ”două sau trei baruri”. Alte măsuri care se vor lua în focarul din A Marinavor fi scurtarea programului de funcţionare a barurilor şi interzicerea adunărilor cu număr mare de persoane.

Citeşte şi China a ascuns timp de 7 ani coronavirusul în Institutul de la Wuhan. Rezultate şocante ale unei anchete The Times

De asemenea, aproximativ 200.000 de oameni din regiunea catalană Segria, unde este situat oraşul Lleida, au reintrat în carantină începând de pe 4 iulie, localnicii putând trece de punctele de control ale poliţiei numai pentru a merge la locul de muncă. În Segria, majoritatea noilor cazuri au provenit din ferme, aziluri şi o zonă rezidenţială.

Măsurile de izolare introduse la nivel naţional în Spania pentru a limita răspândirea coronavirusului au fost ridicate la 21 iunie, permiţând intrarea în ţară a turiştilor străini. 

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
O tânără din Bacău, găsită decedată, lângă o șină de cale ferată. Ar fi fost ucisă aseară. Autorul este în continuare căutat
Fanatik.ro
Primul 11 al tricolorilor pentru Bosnia – România. Mircea Lucescu s-a decis la prânz. Exclusiv
Capital.ro
Monica Pop îi trezește pe români. Boala foarte des întâlnită care te poate orbi complet: Din 3 în 3 luni!
Playtech.ro
O nouă schimbare se pregătește pentru sticlele PET reciclabile: după capacele atașate, acum se dorește ca recipientul să fie și mai ecologic
Adevarul
Cum era Ceaușescu să provoace un război cu URSS. Istoria secretă a unor planuri de invazie
wowbiz.ro
Mariana Moculescu și-a făcut apariția la priveghiul lui Horia Moculescu, chiar dacă anunțase că nu va participa! Preț de câteva momente, a dat la o parte toate neînțelegerile și și-a îmbrățișat fiica
Economica.net
Noi taxe! Cât vom plăti în plus şi pentru ce
kanald.ro
Cazul Sarei, fetița de 2 ani care a sfârșit în cabinetul stomatologic, ar putea schimba legea. Anunţul făcut de ministrul Sănătății
iamsport.ro
Surpriză! Ilie Dobre a numit cel mai bun actual comentator sportiv român: ”E peste toți! Dar un Cristian Țopescu nu mai avem”
MediaFlux
Radu Drăgușin se însoară și a început deja pregătirile! Unde a fost surprins cu iubita lui
stirilekanald.ro
Prima declarație oficială a clinicii unde a murit Sara, fetița de doar 2 ani. Ce s-a întâmplat, de fapt, în cabinet: "Suntem profund marcați"
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume