S-a descoperit ce SLĂBICIUNE are CORONAVIRUSUL. Anunţ de ULTIMĂ ORĂ facută de cercetatorii care caută UN VACCIN

Mai multi cercetatori de la Scripps Research au descoperit o slabiciune a coronavirusului in timp ce cautau un vaccin care sa il poata combate. Astfel, anticorpii care lupta impotriva SARS, un virus care a afectat de asemenea Asia, s-au atasat in laborator si coronavirusului care provoaca COVID-19.
Marius Gherghe
07 apr. 2020, 10:09
S-a descoperit ce SLĂBICIUNE are CORONAVIRUSUL. Anunţ de ULTIMĂ ORĂ facută de cercetatorii care caută UN VACCIN

Cercetatorii de la Scripps Research au folosit anticorpi recoltati in 2006 de la un pacient care a fost infectat cu SARS si i-au folosit asupra noului coronavirus. Au observat ca anticorpii se ataseaza unei anumite zone a virusului, ca in cazul SARS, si au concluzionat ca zona respectiva ar fi o slabiciune a virusului, care ar putea fi tintita cu medicamente pentru a gasi un tratament exact.

Raed Arafat, anunţul aşteptat de toţi românii. Când se vor relaxa măsurile stării de urgenţă

Ian Wilson, ujn celebru profesor, a studiat fenomenul si a explicat intr-un articol de stiinta cum anticorpii nu s-au atasat virusului ca in cazul SARS, insa declara ca asta nu inseamna ca acestia nu ar putea ucide virusul: „Aceste cunostinte suplimentare obtinute despre virus si structura lui pot ajuta in obtinerea unui vaccin, nu doar impotriva acestui virus, dar si a altor tipuri de coronavirus”.

Cercetatorului institutului Scripps Research sunt acum in cautarea donatorilor de sange printre pacientii care au fost vindecati de coronavirus, pentru a analiza tipul de anticorpi pe care acestia l-au dezvoltat.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Noi informații în cazul fetei de 13 ani care și-a înjunghiat tatăl pentru a-și salva mama! Ce a declarat viceprimarul localității
Fanatik.ro
Olimpiu Moruţan suferă de alergie la ambrozie, care afectează milioane de români: „Dorm foarte greu! Este dificil”
Capital.ro
Primești bani ca să călătorești prin Europa timp de 8 săptămâni. Ce trebuie să facă persoana aleasă
Playtech.ro
Românii cheltuie mai puțin pentru servicii. Domeniile în care încasările au scăzut cel mai mult în 2026
Adevarul
Marea ipocrizie de la Evaluarea Națională: de ce preferăm note umflate în locul unei testări reale
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O fetiță de 4 ani și-a pierdut viața pe patul de spital, după ce a fost infectată cu difterie
iamsport.ro
A spus care ar fi motivul real pentru care Baiaram nu a plecat încă de la Craiova: ”Asta e de fapt povestea!”
MediaFlux
Războiul merdenelelor vs. croissante continuă, chiar dacă La Mița Biciclista și Edmond Niculușcă și-au pus cenușă în cap și și-au cerut, târziu, scuze. Nea Mihai a dat lovitura, în timp ce primarul Ciucu s-a băgat și el în seamă
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat