Ministrul Mediului: Voi verifica angajările şi transferurile făcute în ultimele 7 zile şi următoarele 7 zile

Ministrul Mediului, Costel Alexe, a anunţat miercuri, pe pagina sa de Facebook, că va trimite corpul de control pentru a verifica toate angajările şi transferurile făcute în ultimele şapte zile, sau programate pentru următoarele şapte zile şi că va face o analiză „la sânge” a activităţii fiecăruia, informează Agerpres.
Filip Stan
07 nov. 2019, 06:18
Ministrul Mediului: Voi verifica angajările şi transferurile făcute în ultimele 7 zile şi următoarele 7 zile

„Voi trimite corpul de control pentru a verifica toate angajările şi transferurile făcute în ultimele 7 zile şi în următoarele 7 zile. Voi face o analiză la sânge a activităţii fiecăruia, iar oamenii profesionişti şi de bună credinţă pot să aibă încredere că vor face parte şi din echipa mea. Vă asigur că niciun om competent şi bine intenţionat nu va rămâne pe dinafară”, a scris Alexe.

Acesta a precizat că a luat această decizie după ce a primit o serie de informaţii legate de concursuri organizate „heirupist” în ultimele zile.

„Am început să primesc din ce în ce mai multe informaţii despre concursuri organizate heirupist în ultimele zile. Ieri, de exemplu, la Regia Naţională a Pădurilor, era programat un concurs pentru un post de conducere, organizat special pentru o anumită doamnă director din Ministerul defunct al Apelor şi Pădurilor. Până la urmă concursul a fost anulat din cauza unor vicii procedurale, însă intenţia rămâne. Îi avertizez public pe cei care cred că îşi pot securiza anumite posturi încălcând regulile, cât şi pe cei care îi vor ajuta: Nu vă jucaţi cu legea pentru că vor exista consecinţe”, a punctat ministrul Mediului.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Ce salariu are, cu adevărat, Darius Olaru la Union St. Gilloise. Câți bani în plus îi dau belgienii față de Gigi Becali. Exclusiv
Capital.ro
UDMR, mesaj tranșant pentru Ilie Bolojan: Nu mai poate fi premier
Playtech.ro
Cod galben de furtuni și vijelii în 13 județe. Harta zonelor vizate și prognoza pentru București
Adevarul
Experiența de coșmar a unei mame care s-a angajat cameristă la un hotel din București: „M-am simțit umilită și tratată cu bătaie de joc”
wowbiz.ro
Adi Sînă, acuzat de fostul coleg de la Akcent, Sorin Brotnei, că a destrămat trupa. Declarații explozive: „El lua mai mult și voia mai mult”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Băiat de 14 ani, înecat într-un iaz din Dorohoi. Medicii nu l-au mai putut salva
iamsport.ro
Radu Banciu și-a ales favorita de la Mondial după primele meciuri: ”Îi văd campioni. Cine să-i bată?”
MediaFlux
Clădirile consumă 40% din energie. ROENEF aduce la aceeași masă Guvernul, arhitecții și marii jucători din industrie pentru a trasa viitorul construcțiilor din România
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Din ce sunt fabricate brichetele de foc și cât de eficiente sunt în sezonul rece