Cotă unică sau impozit progresiv? Nicolae Ciucă: „Nu suntem pregătiți de impozitare progresivă, nu există suportul tehnic”

Nicolae Ciucă, liderul Partidului Național Liberal și șeful Senatului, a fost întrebat ce variantă crede că e mai bună, între cotă unică și impozit progresiv.
Filip Stan
23 nov. 2023, 21:39
Cotă unică sau impozit progresiv? Nicolae Ciucă:

Nicolae Ciucă, invitat la Digi24, a fost întrebat ce alege între cotă unică și impozit progresiv, iar șeful PNL a explicat că „nu suntem pregătiți de o impozitare progesivă”.

„În primul rând, noi am trecut ca linie roșie câteva chestiuni.. menținerea aceleiași valori a impozitului pe profit, pe venit… impozitul pe dividende, TVA-ul, iar atunci când a venit vorba despre impozitul progresiv de fiecare dată am argumentat că în mom de față nu discutăm de o cotă unică de impozitare. Noi nu suntem pregătiți de o impozitare progresivă pentru că nu există suportul tehnic”, a spus Nicolae Ciucă la Digi24.

PNL își va dori cotă unică și în 2024?

„Sigur că da. Trebuie să avem grijă că această impozitare trebuie să se echilibreze cumva cu taxele pe muncă. E absolut necesar ca atunci când ne gândim să uniformizăm cota de impozitare și să venim cu una unică să vedem cum facem ca oamenii să nu aibă de pierdut”.

Cosmin Prelipceanu: „Răspunsul dumneavoastră la dilema lui Ciolacu e „nici, nici”.

„Da. Am discutat și cu companiile mari și oamenii de afaceri au fost de acord că nu este deloc eficient să venim cu decizii pe care le luăm în 2-3 săptămâni și care să impacteze atâția oameni”.

Citește și Marcel Ciolacu, despre impactul bugetar pe noua lege a pensiilor. „Este treaba Executivului să facă rost de bani!”

Liderul PNL a mai spus că partidul pe care îl reprezintă nu va crește taxele și impozitele în 2024.

Ministrul Boloș, despre cota unică sau impozit progresiv: Avem un jalon privind modificarea Codului Fiscal

Întrebat despre ce alege, între impozitul progresiv și cota unică, ministrul a declarat: „E un demers care cred că întâi de toate trebuie să termină bugetul pentru 2024. În funcție de cum vor decurge lucrurile, vom stabili la momemntul oportun ce tip de politică fiscală urmăm. Avem acest raport al Băncii Mondiale prin care ne-au fost recomandate o serie de măsuri, haideți să vedem prima dată impactul legii 226”.

La rândul său, premierul Marcel Ciolacu a afirmat, joi, că în anul 2024 nu vor exista măriri de taxe şi impozite, dar va trebui ca mediul de afaceri, politicienii, coaliţia şi guvernul să decidă dacă se va menţine cota unică – însă să fie cu adevărat unică – sau se va trece la impozitare progresivă. „Eu nu refuz niciuna dintre variante”, a transmis premierul. Prezent la Forumul „Dezvoltăm România”, Ciolacu a dat de înțeles că nu „vine apocalipsa”, așa cum reiese din știrile alarmiste, fiind o perioadă în care România a înregistrat și realizări economice.

Citește și Marcel Ciolacu, despre buget: ”Anul ăsta o să scot România la lumină, niciun om de rând nu va fi afectat. Mi-aș fi dorit să fiu Harry Potter”

DailyBusiness
Ce a putut să găsească Piedone la câteva restaurante de pe litoral. ANPC le-a suspendat activitatea pe loc: „A înflorit salcâmul în bucătărie”
Spynews
Ilona Brezoianu și soțul ei sărbătoresc un an de când au devenit soț și soție. Ce a transmis jurata de la Te cunosc de undeva: "Abia aștept..." | FOTO
Bzi.ro
Ultima imagine cu Felix Baumgartner înainte de moarte. Ce a scris alături de imagine
Fanatik.ro
Acestea sunt singurele vitamine și suplimente pe care medicii le recomandă. Te scapă imediat de oboseala psihică și sunt bune pentru sistemul nervos
Capital.ro
S-a dat ordin de la UE. Decizie obligatorie în România. Se aplică în toate statele membre
Playtech.ro
Autorizaţie pentru piscină. Ai nevoie de act sau nu? Ce spune legea exact
DailyBusiness
Ce avere a lăsat Felix Baumgartner. Cine sunt succesorii legali ai iubitului Mihaelei Rădulescu
Adevarul
Propaganda rusă a pus ochii pe Melania Trump. Imagini nud cu Prima Doamnă a Americii difuzate într-un show TV
wowbiz.ro
„Noi am fost DRAGOSTE”. Prima reacție a Mihaelei Rădulescu după moartea lui Felix Baumgartner
Spynews
A murit „prințul adormit” al Arabiei Saudite! A fost în comă timp de 20 de ani, în urma unui accident de mașină, în Londra
Spynews
Pepe își sărbătorește ziua de naștere! Cum l-au surprins copiii! Artistului nu i-a venit să creadă | VIDEO
Evz.ro
O nouă mare schimbare de la WhatsApp. Utilizatorii vor fi nedumeriți
Ego.ro
Ce au observat experții, la aparițiile fiului cel mic al lui Kate Middleton și al Prințului William
Prosport.ro
Imagini spectaculoase cu Nicolae Dică și soția lui, în costum de baie roz, la plajă
kanald.ro
Mihaela Rădulescu, primul mesaj după moartea lui Felix Baumgartner: ,,Nu am cuvinte”. Vedeta a postat totul pe Instagram
Cancan.ro
Coincidența halucinantă din viața Mihaelei Rădulescu. Legătura macabră dintre Felix Baumgartner și Bogdan Rădulescu
Playsport.ro
Amendă de 8.000 de lei pentru șoferii care uită acest detaliu. De ce trebuie să-ți faci ITP-ul...
Capital.ro
Mesajul puternic transmis de Elena Udrea. Semnul făcut la ieșirea din închisoare
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Reacția prezentatoarei TV, care are un iubit cu 11 ani mai tânăr, după ce a fost acuzată că e „vulgară”
stirilekanald.ro
Țara europeană în care pacienții cu boli terminale pot să pună capăt suferinței. În ce condiții se permite moartea asistată
Gigi Becali, prima reacție după ce Elena Udrea a fost eliberată. Cum a ajutat-o în închisoare: „Am fost la ea cu o comisie, e o femeie mai puternică decât zece bărbați”
MediaFlux
Atenție la aceste bancomate! Vă pot lăsa fără banii din cont instant
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Prințesa ștearsă din istorie. O descoperire tulburătoare sub nisipurile Egiptului