Crin Antonescu, despre rezultatele coabitării: Avem o ţară debilă, care greu reuşeşte să meargă înainte

Preşedintele PNL, Crin Antonescu, a declarat, joi, comentând consecinţele pactului de coabitare, că "avem o ţară debilă în plan intern, care greu reuşeşte (...) să meargă înainte, în revigorarea economiei", el menţionând că există şi o paralizie a Guvernului şi a majorităţii.
Romania TV
31 oct. 2013, 21:21
Crin Antonescu, despre rezultatele coabitării: Avem o ţară debilă, care greu reuşeşte să meargă înainte

„Suntem aproape de râs, când coabitarea înseamnă de fapt, în realitate, mijloace prin care preşedintele Băsescu obstrucţionează, sabotează, loveşte cât poate acest Guvern şi această majoritate parlamentară, fără să-l intereseze nici de binele acestei ţări, nici de nimic altceva. Situaţia se degradează pentru că Guvernul e slăbit, loviturile pe care Traian Băsescu le dă prin instituţii pe care le-a păstrat sub control în urma unui pact nefast, nesănătos şi cam în afara Constituţiei, loviturile sunt bine ţintite„, a spus Crin Antonescu, la Realitatea TV.

El a adăugat că actualul preşedinte nu este capabil să construiască, iar astfel ţara devine decapitată.

Traian Băsescu nu e capabil, că nu are de unde, nu are cum, nu are cu ce, n-are cu cine să contruiască o alternativă şi în felul ăsta încet încet ţara asta este…decapitată sau în orice caz destrămată la vârful ei. Avem politicieni care trebuie să fie compromişi, avem un preşedinte care e compromis de mult, avem o paralizie în unele privinţe, chiar a Guvernului, a majorităţii parlamentare, avem o Curte Constituţională care ignoră orice, inclusiv Constituţia, dacă vrea, şi avem în continuare, cu toate că există un vot popular masiv, cu toate că există în spatele acestui Guvern o forţă care nu a mai existat din 1990, avem în continuare o ţară debilă, în plan intern, care greu reuşeşte, din aceste trei puncte, să meargă înainte în revigorarea economiei, în refacerea şi repunerea în funcţiune corectă a instituţiilor, ce să mai vorbim în plan internaţional (…) Astea sunt efectele în fiecare zi pactului de coabitare şi de fapt cădem şi în caraghioslâc în momentul în care înjurăturile continuă”, a mai spus preşedintele Senatului.

El a mai spus, răspunzând unei întrebări, că, deşi nu îşi doreşte acest lucru, este pregătit să candideze doar din partea PNL la Preşedinţie dacă în PSD va exista un curent de opinie puternic pentru susţinerea unui candidat social-democrat.

Antonescu a ţinut să sublinieze că această variantă ar fi însă un eşec al său, al lui Victor Ponta şi al USL.

Liberalul a mai spus că va şti ce are de făcut, chiar şi în această perspectivă.

DailyBusiness
Roamingul în afara Europei te poate costa scump. Ce recomandă ANCOM
Spynews
Ce gest au făcut colegii Raisei, fetița omorâtă de polițist pe trecerea de pietoni, în ziua absolvirii. Mama ei a reacționat
Bzi.ro
Iulia Albu are casă de 1,2 milioane de euro, dar mobila e reciclată! „Unele piese le-am găsit la gunoi!”
Fanatik.ro
Parolele pe care să nu le pui niciodată la Gmail. Avertisment important pentru toți utilizatorii
Capital.ro
Se pune limită la apă! Decizia intră în vigoare începând cu noaptea de 19/20.06.2025
Playtech.ro
Penalităţi pentru întârzierea plăţilor la asociaţia de proprietari, în 2025. Cât dai în plus, de fapt
DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Adevarul
Cine este generalul poreclit „gorila“ care îl presează pe Trump să atace Iranul
wowbiz.ro
Ți se face pielea de găină! Mama Teodorei Marcu, distrusă de durere la aproape 3 săptămâni de când și-a pierdut fiica. Ipostaza sfâșietoare în care a fost surprinsă femeia
Spynews
Jador, adevărul despre drugtestul pozitiv din urmă cu o lună. Ce ar fi consumat, de fapt, manelistul: „Mi-a dat Bogdan...”
Spynews
Ozana Barabancea, testată pozitiv la COVID-19! Cum se simte cântăreața: „Să mă învăț să mai stau și acasă”
Evz.ro
Regretele și temerile lui Ion Iliescu. Sfaturi pentru românii care vor să aibă o viață lipsită de griji
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Gigi Becali a luat decizia, după plecarea lui Nicușor Dan
kanald.ro
SUA eliberează, din nou, vize pentru tineri! Condiția pe care trebuie să o respecte studenții pentru a fi eligibili
Cancan.ro
Americanii sunt în stare de șoc! Cine ar fi, de fapt, femeia care se afișează la brațul lui Donald Trump: 'Melania îl detestă! Este doar o
Playsport.ro
Doi români au ajuns în cel mai mic oraș din lume, aproape de România. „Nu ne-a venit să credem ce am găsit aici”
Capital.ro
Final pentru Călin Georgescu. Ion Iliescu l-a demascat pe eroul mesianic: E și greșit, e și toxic
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
„Cea mai frumoasă femeie pe care am văzut-o”, implicată în afacerea de 150.000.000 de euro
stirilekanald.ro
Doliu în lumea medicală din România! A murit la doar 33 de ani pe tura de gardă
Se dau bani în plus la pensie pentru o anumită categorie de seniori: Anunțul făcut de ASF
MediaFlux
Lovitură pentru toți pensionarii: până la 350 de lei tăiați din pensie în 2025
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
19% sau 21%? Majorarea TVA între promisiuni politice, riscuri economice și nevoia de reformă