Crin Antonescu lasă europarlamentarele pe mâinile adjuncţilor. L-a împuternicit pe Enache să semneze tot

Liderul PNL l-a mandatat pe şeful CJ Ilfov, Marian Petrache, să semneze toate documentele partidului pentru alegerile europarlamentare. Mai precis, l-a mandat să le semneze în locul său.
Romania TV
14 mart. 2014, 14:57
Crin Antonescu lasă europarlamentarele pe mâinile adjuncţilor. L-a împuternicit pe Enache să semneze tot

Petrache este şi coordonatorul campaniei pentru scrutinul din 25 mai. Antonescu a delegat şi transmiterea de mesaje pentru această campanie. Soţia sa, europarlamentarul Adina Vălean, se va ocupa de programul şi oferta publică ale PNL pentru scrutinul din mai. 

Documentul prin care lasă europarlamentarele pe mâna lui Enache a fost prezentat la şedinţa de joi a Biroului Electoral Central (BEC) şi ataşat la ordinea de zi.

„Prin prezenta, subsemnatul, Antonescu George Crin Laurenţiu, în calitate de preşedinte al Partidului Naţional Liberal, îl împuternicesc pe domnul vicepreşedinte al Partidului Naţional Liberal, Marian Petrache, să efectueze toate demersurile în vederea semnării documentelor necesare în procesul organizării şi desfăşurării alegerilor europarlamentare din data de 25 mai 2014 în faţa instituţiilor şi instanţelor de judecată şi să îndeplinească formalităţile aferente în faţa Biroului Electoral Central ce se va constitui pentru aceste alegeri”, se arată în adresa înaintată BEC.

Potrivit Legii 33/2007 privind organizarea şi desfăşurarea alegerilor pentru Parlamentul European, în cazul depunerii listelor de candidaţi la BEC documentele „se semnează de conducerea partidului politic (…) a alianţei politice sau a alianţei electorale sau de persoanele împuternicite în mod expres pentru a le semna”.

DailyBusiness
Cine l-ar putea înlocui pe premierul britanic Keir Starmer, dacă scandalul legat de Epstein va pune capăt mandatului său
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
La doar 22 de ani e în topul Forbes, cu câștiguri de peste 23 milioane de dolari pe an. Ea este tânăra care a uimit la Jocurile Olimpice de iarnă
Capital.ro
ITP 2026. Obligatoriu pentru românii care fac Inspecția Tehnică Periodică a mașinii anul acesta
Playtech.ro
Poţi repara gardul comun pe propria cheltuială: ce scrie în lege, aşa scapi de amenzi
Adevarul
Povestea influencerului american mutat la Oradea, după ce soția sa româncă a fost deportată. „Nu plănuiam să trăiesc în SUA toată viața”
wowbiz.ro
Cine sunt victimele accidentului cumplit din Caraș-Severin. Un tată și cei doi copii ai săi au murit în impactul devastator
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cântăreața de muzică populară Mihaela Cojocaru s-a stins din viață la 52 de ani: „Nu cred așa ceva”
iamsport.ro
”O firmă imensă” din România, în negocieri pentru preluarea Stelei: ”Am asistat la discuții”
MediaFlux
Ilie Bolojan se gândește la demisie. De ce e nemulțumit premierul
stirilekanald.ro
Moartea a făcut prăpăd în Caraș-Severin. Trei persoane au murit după ce un TIR și un microbuz s-au ciocnit violent
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj