Crin Antonescu regretă! ”Posibil ca Adrian Năstase să fi fost o variantă mai bună”

Crin Antonescu regretă că l-a susținut pe Traian Băsescu la prezidențialele din 2004. Fostul lider liberal spune, în același context, că ”e posibil” ca Adrian Năstase, adversarul lui Traian Băsescu la acel scrutin, să fi fost un președinte mai bun.
Irina Dumitrescu
27 mart. 2025, 14:05
Crin Antonescu regretă! ”Posibil ca Adrian Năstase să fi fost o variantă mai bună”

Fostul lider liberal Crin Antonescu regretă alegerea făcută la prezidențialele din 2004, când l-a susținut pe Traian Băsescu în detrimentul lui Adrian Năstase.

Antonescu mai spune că ”e posibil ca Năstase să fi fost o variantă mai bună” decât Băsescu la Cotroceni.

”L-am susținut cu jumătate de suflet pe Traian Băsescu, nu de alta, dar îl cunoșteam din guvernele Convenției Democratice. Atunci am crezut cu fermitate că regimul Năstase trebuie schimbat, trebuie trecut în opoziție, trebuie găsită o alternativă, și l-am susținut, un pic ‘à contrecoeur’, dar l-am susținut pe Traian Băsescu.

Astăzi, nu pot spune, e posibil ca Năstase să fi fost o variantă mai bună, deși era clar și acolo că prea multă putere, strica. Totuși, nu-l pot acuza, nu pot aplica prezumția de nevinovăție domnului Năstase că le-a făcut dosare politice adversarilor lui, pentru că nu le-a făcut atunci când era la putere, inclusiv lui Traian Băsescu. Ba chiar i le-a cam închis sau amânat și deci asta mă îndeamnă să spun nu știu, poate Năstase ar fi fost mai bun”, a spus, într-un podcast realizat de Denise Rifai, fostul președinte al PNL, citat de g4media.

Citește și Elena Lasconi a spus că datorită ei Ilie Bolojan a ajuns președinte interimar

Întrebat despre afirmația lui conform căreia anumite dosare politice ar fi fost girate de Ambasada SUA în România, Crin Antonescu a răspuns făcând referire la fostul lider PSD Liviu Dragnea. Mai precis, a spus că dosarul acestuia a fost,”probabil, cu tentă politică”.

”Nu știu când am declarat eu că au avut girul SUA. Am declarat, da, că în justiție s-a făcut politică, prin intermediul justiției.

În ceea ce privește pe Liviu Dragnea, din câte cunosc eu, pentru că nu i-am cunoscut dosarul, cred că Liviu Dragnea a fost condamnat foarte ușor și, probabil, cu tentă politică pentru acel prim proces, cu referendumul. În al doilea rând, toată lumea a avut îndoieli și numănui nu i-a scăpat totuși izul politic al acestui proces, care nu era un proces de mare corupție, cu două angajate pentru care nu semnase Dragnea și așa mai departe. Da, asupra procesului Dragnea planează o impresie, cel puțin această impresie o am și eu. E o impresie, nu e o acuzație sau afirmație, nu am elemente.

Nu-mi amintesc eu chestiunea asta, nu este exclus, dar nu am elemente să spun eu care dosar a fost girate de Ambasada SUA și care nu.

Am făcut afirmația că s-a făcut politică prin intermediul justiției, și mai ales am făcut recent afirmația că nu se va mai face politică prin intermediul justiției dacă voi fi ales președinte”, a spus Antonescu.

Citește și „Drill, Sebi, drill!” Ciolacu îi ia apărarea lui Burduja, după ce a fost atacat de mai multe ONG-uri

DailyBusiness
VIDEO ALERTĂ pe Aeroportul Băneasa. Un avion de mic dimensiuni a ieșit de pe pista de aterizare. Traficul aerian a fost blocat
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
Video fabulos. Nepotul lui Adrian Ilie, noul Maradona: “Barcelona a pus ochii pe el: Bombiță Bogdănel Ilie”
Capital.ro
Călin Georgescu a anunțat decizia. Lovitură pentru AUR și POT: Nu le-am cerut să vorbească!
Playtech.ro
Se poate cumula pensia militară cu salariul? Ce spune legea în 2025
Adevarul
Noul Donbas al Ucrainei. Cum se transformă Transcarpatia, regiunea de la granița cu România unde trăiesc și mulți etnici români, într-un centru industrial
wowbiz.ro
Percheziții în lanț după moartea Ștefaniei Szabo! Anchetatorii au ridicat mașina doctoriței, dar și mai multe obiecte găsite în camera de gardă. Solicitarea importantă făcută de familia sa
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
kanald.ro
„Mi-e greu să cred că nu și-ar fi dorit să se mai trezească a doua zi”. Asta a fost ULTIMA DORINȚĂ a Ștefaniei Szabo! A apelat la un coleg cu doar câteva ore înainte să moară... mesajele au ieșit la suprafață!
iamsport.ro
Dezlănțuit! Fostul fotbalist de la Dinamo l-a numit ”sluga securiștilor” pe jucătorul care s-a îmbogățit după retragere: ”Mai bine sărac ca mine decât milionar ca el!”
MediaFlux
Anunț de la poliție pentru toți românii! Ți se anulează certificatul de naștere sau de căsătorie
stirilekanald.ro
„Am probleme mari!” Ștefania Szabo ascundea un secret care i-a adus moartea! Un preot i-a spus-o direct: „Tu nu prinzi sfârșitul anului!”
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai