„Drill, Sebi, drill!” Ciolacu îi ia apărarea lui Burduja, după ce a fost atacat de mai multe ONG-uri

Marcel Ciolacu îi ia apărarea lui Sebastian Burduja, după ce acesta s-a simțit atacat de mai multe ONG-uri din domeniul energiei. Totul după ce a început forajul în proiectul Neptun Deep din Marea Neagră. Premierul chiar l-a încurajat citând din președintele Donald Trump.
Filip Stan
27 mart. 2025, 13:03

Premierul Marcel Ciolacu a transmis, joi, în debutul şedinţei de Guvern, un mesaj de susţinere pentru ministrul Energiei, Sebastian Burduja, vizat de o moţiune simplă depusă de AUR. Moţiunea vine la cîteva zile după ce a început forajul în Proiectul Neptun Deep din Marea Neagră. ‟Drill, Sebi! Drill!‟, a transmis premierul.

Marcel Ciolacu, în şedinţa de Guvern: Transmit public ministrului Energiei că are toată susţinerea mea / Vom fi printre cei mai mari producători de gaze naturale din Uniunea Europeană / ‟Drill, Sebi! Drill!‟

Marcel Ciolacu anunță o remaniere: ”Categoric că va exista, sunt ferm convins”. Ce relație are cu Ilie Bolojan

”Vreau să-i transmit public ministrului Energiei că are toată susţinerea mea, am văzut că este atacat şi de ONG-urile lui Soros, şi de partide care fac jocul Rusiei”, a transmis, joi, Ciolacu, în debutul şedinţei de Guvern.

Premierul apreciază că momentul nu este deloc întâmplător. ”Zilele acestea a început forajul în proiectul Neptun Deep din Marea Neagră. Vom fi printre cei mai mari producători de gaze naturale din Uniunea Europeană. Normal că deranjăm! Aşa că, citând din Donald Trump, îi spun atât: «Drill, Sebi! Drill!»”, a mai declarat premierul.

AUR a depus miercuri, în Senat, o moţiune simplă care îl vizează pe ministrul Energiei, Sebastian Burduja şi care va fi dezbătută luni.

”E semn că facem treabă bună, iar asta deranjează”, a reacţionat ministrul Sebastian Burduja. El arată că, pentru toţi cei pe care îi deranjează, are o veste proastă: nu se vor opri nicio secundă.

Citește și: Marcel Ciolacu ştie cum a fost învins în alegeri şi spune că greşeala lui este reparată de Crin Antonescu: „Eu trebuia, ca și candidat, să vorbesc despre altceva”

”În joc sunt securitatea şi competitivitatea României”, mai spune Burduja. OMC Petrom şi compania de stat Romgaz au anunţat, marţi, începerea forajului pentru dezvoltarea şi exploatarea zăcămintelor de gaze naturale Pelican Sud şi Domino din perimetrul Neptun Deep, situat la 160 de km în largul Mării Negre. Prima producţie este estimată pentru 2027.

OMC Petrom şi compania de stat Romgaz au anunţat, marţi, începerea forajului pentru dezvoltarea şi exploatarea zăcămintelor de gaze naturale Pelican Sud şi Domino din perimetrul Neptun Deep, situat la 160 de km în largul Mării Negre. Prima producţie este estimată pentru 2027.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
Marius Șumudică și Marius Mitran s-au aprins în direct înainte de Universitatea Craiova – U Cluj: „O să ai o surpriză! / „Vreau să-ți văd fața”
Capital.ro
Reținerea CASS din pensie în 2026. S-a introdus plafon pentru românii pensionari din străinătate
Playtech.ro
Un călător care a vizitat întreaga lume dezvăluie ţările care l-au dezamăgit. Multe sunt vizitate anual şi de români
Adevarul
Avertisment dur al șefului ROMARM. România nu trebuie să rămână doar „atelier de asamblare” a dronelor
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cum ar fi supraviețuit micuțul Alexandru în pădure timp de două zile! Un fost vânător a venit cu explicații
iamsport.ro
Fostul jucător din Ștefan cel Mare a spus că ”adevărata” Dinamo nu e echipa din SuperLiga: ”Când jucam acolo, nici nu îmi venea să cred”
MediaFlux
Cine este Dara, câștigătoarea Eurovision 2026. Tânăra de 27 de ani din Bulgaria a câștigat X Factor în 2015
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi