Cristi Danileţ: Desemnarea Danei Gîrbovan la Justiţie este o ciudăţenie

Nominalizarea Danei Gîrbovan pentru postul de ministru al Justiţiei este ciudată, spune la RFI judecătorul Cristi Danileţ. El acuză lipsa de transparenţă în desemnarea şefei Uniunii Naţionale a Judecătorilor din România de către PSD.
Filip Stan
24 aug. 2019, 11:51
Cristi Danileţ: Desemnarea Danei Gîrbovan la Justiţie este o ciudăţenie

Cristi Danileţ aminteşte că Dana Gîrbovan a contribuit din plin la modificările controversate ale legilor justiţiei.

”Desemnarea este în urma unei proceduri netransparente. Noi, magistraţii, nu am ştiut nimic. Personal, eu sunt surprins de negocierile care au loc în forurile unor partide politice cu privire la cariera magistraţilor şi sunt surprins în cel mai neplăcut mod, pentru că doamna Gîrbovan este una dintre cele care au susţinut nişte modificări profund nocive pentru legile justiţiei, mă refer aici la modificările de acum doi ani de zile, o parte din ele s-au şi aprobat anul trecut, prin care s-a adus o atingere gravă independenţei justiţiei, modificări care au fost criticate de forurile europene şi totuşi, modificări pe care doamna Gîrbovan le-a susţinut. Deci cumva este o ciudăţenie să numeşti în funcţia de ministru o persoană care a contestat obligaţii internaţionale pe care România le are de îndeplinit”, a spus Cristi Danileț, potrivit News.ro.

Premierul Viorica Dăncilă a anunţat, vineri, că propunerea pentru Ministerul Justiţiei este judecătorul Dana Gârbovan.

Dăncilă a afirmat, întrebată despre faptul că Dana Gârbovan, propusă la Ministerul Justiţiei, ar fi apropiată a fostului ministru Florin Iordache şi a susţinut OUG 13, că ar trebui văzute lucrurile bune.

„De ce în momentul în care se face o nominalizare încercăm imediat să aducem o parte negativă pentru acea persoană? Haideţi să gândim pozitiv şi să vedem şi lucrurile bune”, a spus Dăncilă.

Ea a spus că din proiectul prezentat de Ana Birchall rămâne doar partea care se referă la înăsprirea pedepselorpentru crimă, viol, pedofilie.

Dana Gârbovan a anunţat că a acceptat de principiu propunerea de a fi ministru al Justiţiei, cu condiţia de a-i fi asigurată independenţa deplină şi ca preşedintele Klaus Iohannis să fie de acord de principiu. Ea spune că unul dintre proiectele pe care vrea să le implementeze la Ministerul Justiţiei este combaterea traficului de persoane. Însă combaterea traficului de persoane este o atribuţie a Ministerului Afacerilor Interne.

DailyBusiness
Republica Moldova avansează spre aderarea la UE. Au fost deschise noi capitole de negociere
Spynews
Ce a pățit Gabriela Cristea în urma tratamentului pentru slăbit pe care l-a urmat. Prezentatoarea TV a pus punctul pe „i”
Fanatik.ro
Ce şansă! Cu cine joacă Universitatea Craiova în turul 3 din Liga Campionilor! Lovitura uriașă pe care o poate da campioana României la tragerea la sorți de luni
Capital.ro
Adio, diesel? Se schimbă piața auto din România. Ce se întâmplă cu mașinile pe motorină. Declin fără precedent
Playtech.ro
Harta salariilor din România. Unde se câștigă cel mai bine în țară. Domeniile cu salarii de peste 13.000 de lei și cele cu cele mai mici venituri
Adevarul
Tot mai mulți români cer băncilor înapoi comisioanele și dobânzile. Cum îți poți recupera banii fără proces
wowbiz.ro
Cum arată fiul Mădălinei Manole la 17 ani! Fratele regretatei artiste a publicat o fotografie în premieră cu Petru Mircea Jr.
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Prima reacție a lui Nicușor Dan, după ce un român a sfârșit în clădirea cuprinsă de foc, din centrul Bruxellesului
iamsport.ro
”Să nu te vadă Gică Hagi, că-l dă afară!”. Bătaie antologică la echipa națională: ”Mi-a dat un pumn tare, m-a leșinat!”
MediaFlux
Un nou venit la pensie pentru români, cum funcționează. Legea a fost deja adoptată
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?