Cristian Cioacă rămâne în detenţie. CAB i-a respins recursul la prelungirea arestului preventiv

Poliţistul Cristian Cioacă - suspectat de uciderea soţiei sale, Elodia Ghinescu - rămâne în detenţie, a decis, marţi, Curtea de Apel Bucureşti (CAB), care i-a respins ca nefondat recursul la hotărârea de prelungire cu 30 de zile a duratei arestului preventiv.
Romania TV
08 ian. 2013, 17:50
Cristian Cioacă rămâne în detenţie. CAB i-a respins recursul la prelungirea arestului preventiv

Decizia CAB este definitivă.

În 28 decembrie 2012, Tribunalul Bucureşti a prelungit cu 30 de zile mandatul de arestare emis pe numele lui Cioacă, în dosarul în care este suspectat de uciderea soţiei sale.

Cu puţin timp înaintea deciziei de prelungire a măsurii arestării, Tribunalul Bucureşti a respins o cerere făcută de avocata lui Cristian Cioacă prin care a solicitat eliberarea acestuia din arest şi instituirea interdicţiei de a părăsi ţara sau localitatea.

Cristian Cioacă este arestat din 5 decembrie, fiind acuzat de omor deosebit de grav.

După cinci ani de la dispariţia avocatei Elodia Ghinescu, timp în care criminaliştii au continuat cercetările şi strângerea de probe, Cioacă a fost arestat preventiv, în pofida lipsei cadavrului victimei.

Probele criminaliştilor, prelevate chiar din locuinţa Elodiei şi a lui Cristian Cioacă, îl indică pe poliţist responsabil de uciderea avocatei şi tranşarea acesteia. Probe de sânge – identificate cu un aparat special, Crime Light – prelevate de sub zugrăveala apartamentului (sechestrat de anchetatori după ce l-au pus sub acuzare pe Cioacă-n.r.) au fost expertizate, stabilindu-se că grupa sanguină aparţine Elodiei.

Între timp, printr-o hotărâre judecătorească, Elodia Ghinescu a fost declarată decedată.

Elodia Marilena Ghinescu a dispărut de acasă la sfârşitul lunii august 2007. Soţul acesteia, poliţistul Cristian Cioacă, de la Poliţia din Argeş, a anunţat Poliţia despre dispariţia femeii abia în 5 septembrie 2007, la solicitarea şefei acesteia, timp în care bărbatul a apelat la cunoştinţe pentru a intra în corespondenţa electronică a avocatei, scopul fiind – potrivit acestuia – acela de a vedea cu ce bărbat se conversa.

Anchetatorii au luat în calcul, din primele momente, varianta crimei în cazul avocatei, principalul suspect fiind Cristian Cioacă, deoarece s-au găsit urme de sânge în apartamentul celor doi soţi şi în autoturismul bărbatului.

Mai mult, în septembrie 2007, după două săptămâni de la dispariţie, anchetatorii au găsit într-o râpă haine având pete cu sângele Elodiei.

În octombrie 2007, într-o râpă lângă Râşnov au fost găsite uniforma de vară de poliţist a lui Cioacă, alte obiecte ale acestuia şi ale Elodiei.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Scene teribile în Mexic! Un cadavru a fost decoperit lângă baza în care Iranul se pregătește pentru Cupa Mondială
Capital.ro
Regula care poate aduce bani în plus la pensie. Totul începe cu 100 de lei pe lună. Dan Sulică: Este aur curat
Playtech.ro
Cum afli dacă ai datorii la ANAF înainte să primești o somație. Verificarea durează doar câteva minute
Adevarul
Pîslaru: 40% dintre români la vârsta activă nu lucrează - și cel mai greu abia urmează, când se pensionează decrețeii
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Carnagiu pe autostrada M1 din Ungaria. Opt persoane și-au pierdut viața după ce un șofer ar fi adormit la volan, iar un microbuz s-a lovit de un convoi
iamsport.ro
Nu Hagi, Balaci sau Dobrin! Liță Dumitru, fără echivoc: ”El a fost cel mai mare fotbalist pe care l-a avut România. Valoare mare de tot”
MediaFlux
O trotinetă electrică a explodat într-un bloc din Timișoara. 3 români au fost răniți și alți 43 au fost evacuați de urgență
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți