Cristian Popescu Piedone a început lupta pentru Primăria Capitalei! „Pentru mine zarurile au fost aruncate. Nu mă întorc din drum”

Primarul Sectorului 5, Cristian Popescu Piedone, a început lupta pentru Primăria Capitalei și le-a transmis contracandidaților săi că pentru el zarurile au fost deja aruncate și nu are de gând să se întoarcă din drum.
Alina Costache
13 mart. 2024, 22:21
Cristian Popescu Piedone a început lupta pentru Primăria Capitalei!
Cristian Popescu Piedone a început lupta pentru Primăria Capitalei!

Cristian Popescu Piedone a început lupta pentru Primăria Capitalei! Potrivit unui sondaj realizat în perioada 2-9 martie la comanda lui Nicușor Dan, Cristian Popescu Piedone ar obține un scor de 40,4% pentru funcția de primar general al Capitalei, asta în timp ce actualul edil se clasează pe locul 2, cu 39,3%.

Citește și EXCLUSIV| Cristian Popescu Piedone aruncă bomba despre candidatura la Primăria Capitalei. ”Nu îmi pasă de negocieri și de păpușari, candidez sub orice formă”

Cristian Popescu Piedone a început lupta pentru Primăria Capitalei!

Liderul PPUSL exclude orice variantă de a se retrage din competiția pentru primăria Capitalei și spune că zarurile au fost deja aruncate.

„Se întâmplă ceva ca pe timpul lui Iulius Cezar înainte să ajungă Cezar, triumviratul, în care cei mai mari bărbaţi ai Romei au vrut să constituie acest triumvirat. Unul a murit şi au mai rămas doi, Cezar şi Pompei, iar Cezar a spus alea iacta est, adică zarurile au fost aruncate.

Pentru mine zarurile au fost aruncate. Din păcate, acest triumvirat care ar fi fost benefic ar fi PUSL, PSD şi PNL. Este adevărat că PSD şi PNL au avut o stabilitate şi au creat o stabilitatea pentru România. Din păcate, nu au creat acest lucru şi pentru Bucureşti. Nu au înțeles acest lucru, iar eu le spun că zarurile pentru mine au fost aruncate.

Dacă ei nu au înțeles că aşa zisul meteorit, numit de Rareş Bogdan,  era de foarte mult timp pe orbită, dar ei nu l-au observat. (…)

Ei nu au pus niciodată interesul cetăţeanului decât în interesul politic. Eu provin de la firul de iarbă. În 30 de ani de activitate mi-am exercitat dragostea faţă de om. Şi asta s-a văzut în mandatele în care am intrat in cartea recordurilor nu numai pentru România. Nu mă întorc din drum”, a declarat Cristian Popescu Piedone, la Antena 3 CNN. 

Primarul Sectorului 5 a subliniat că există o diferență majoră între el și conyracandidații săi pe care i-a numit balauri.

”Sunt un dragon. E greu ca un balaur să se bată cu un dragon. Ei știu ce înseamnă să se bată cu mine. Mă bat cu costumele lor, pe imaginația lor, cu ce vor ei. E greu. Eu sunt înregimentat doar la cetatean, singurul meu stăpân, asta e diferența dintre mine și ei. Eu răspund doar la comenzile oamenilor dintre care provin. Multumesc lui Dumnezeu că nu sunt susținut de candidați de sector. Poți să fii tu Robert Negoită, să spui să nu îl voteze pe Piedone. Ce să spui tu, Băluță? Să nu mă voteze lumea? Ai uitat că mi-ai fost viceprimar? Ce să-mi spui tu mie? Firea, cu tot respectul, a fost o bună senatoare, probabil a fost și un bun primar, dar e înregimentată politic. Ca și primar, câstig primaria Capitalei. rezultatul votului pe nume, Cristian Popescu Piedone se va duce pe București. Eu oricum o să îl bat pe Nicusor și pe ei o să îi bat. Fără mine, ei nu o să facă nimic. Mi-am facut bine calculele”, a mai spus edilul.

Citește și Cristian Popescu Piedone a lansat „Scrisoarea Bucureștiului”: „Oraș părăsit, caut primar iscusit!”

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Ion Iliescu a fost supus unei noi intervenții! Anunț de ultimă oră despre starea de sănătate a fostului președinte
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Comuna din România unde poți cumpăra o casă gata construită și un teren generos cu aproape 10.000 de euro. E la o oră distanță de București, iar în apropiere se află și o baltă liniștită unde poți să pescuiești
Capital.ro
Taxă pentru șoferi. Se achită până la 1.000 lei/an. Plata se face online sau la ghișeele primăriei
Playtech.ro
Cuvântul banal pe care 80% dintre români îl rostesc greşit. O literă le dă mari bătăi de cap
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Coreea de Nord a pierdut peste jumătate din trupele trimise Rusiei. Ar putea trupele nord-coreene să fie desfășurate la granița cu Ucraina?
wowbiz.ro
Imagini de infarct cu Ioana Tufaru în costum de baie la plajă în Eforie! Vacanță pe buget de criză: 40 lei/zi
Spynews
Discuții aprinse pe ponton la Snagov. Laurențiu Reghecampf a venit să ia barca! A venit poliția
Spynews
Când a aflat Dan Alexa de presupusa infidelitate a soției sale! Susține că el a filmat imaginile cu ea ieșind din casa altui bărbat: ”Mi-a luat nevasta”
Evz.ro
Joc periculos făcut de PRO TV. Ce arată audiențele
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
kanald.ro
Bucureștenii rămân fără apă începând cu 17 iunie 2025! Care este Sectorul vizat
Cancan.ro
Mariana Moculescu, scene șocante în garsonieră: a cerut ordin de protecție: 'Era beat criță și trăgea de mine'
Playsport.ro
Actul obligatoriu pe care trebuie să îl ai neapărat la tine dacă pleci în vacanță cu o mașină care...
Capital.ro
România a pierdut cel mai iubit actor. A fost o figură emblematică a scenei românești. Nu va fi uitat niciodată
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cum arată acum Mariana Bitang, la 62 de ani! Apariție rarisimă a „Doamnei de Aur” a gimnasticii românești
stirilekanald.ro
Iulia a murit lovită de tren, în timp ce asculta muzică în căști. Fata nici nu împlinise 18 ani
Asta mai lipsea. Grevă generală
MediaFlux
Europa se implică în război! Decizia care dă fiori în toată lumea
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Casa Regală britanică e în doliu. A murit prietenul prințului William, viitorul rege e devastat