Cristian Preda: La Cotroceni nu poţi ajunge de pe locul doi

Europarlamentarul Cristian Preda, suspendat din PDL, subliniază că la Cotroceni nu se poate ajunge de pe locul doi. "E ridicol că PDL îşi umflă muşchii de 15% în faţa partidelor care au 5%", spune, luni, la RFI, Cristian Preda.
Romania TV
19 aug. 2013, 09:19
Cristian Preda: La Cotroceni nu poţi ajunge de pe locul doi

În opinia sa, ultimele declaraţii ale liderilor democrat-liberali referitoare la alegerile europene şi prezidenţiale sunt ”regretabile”.

‘E confirmat de altfel pur şi simplu un punct de vedere care a fost exprimat deja în decembrie anul trecut, după legislative. Singura notă nouă care a apărut este aroganţa celui puternic faţă de cei mai slabi. Sigur, e puţin trist şi aş zice şi ridicol să îţi arăţi muşchii de 15% în faţa celor care au 5%. (…) Cred că aroganţa celui puternic faţă de cei mai slabi nu e un motiv de bucurie, în general nu-i bine să exprimi public aşa ceva, dar cu atât mai clar e că asta nu aduce voturi’, apreciază europarlamentarul, citat de Agerpres.

El speră ca alegerile interne pentru desemnarea candidatului PDL la preşedinţia României să nu fie un simulacru.

‘Eu mă bucur că PDL a recurs până la urmă la metoda pe care i-am indicat-o inclusiv public lui Vasile Blaga în urmă cu mai multe luni şi anume alegerea de către toţi membrii PDL a candidatului. E un lucru bun, dacă, sigur, competiţia va fi cu adevărat corectă şi nu va fi un simulacru. Blaga de altfel s-a şi grăbit să indice că are o preferinţă. Era bine să rămână în poziţia de arbitru al competiţiei, ca preşedinte de partid care a spus în acelaşi timp că nu e interesat de intrarea în cursa pentru desemnarea ca prezidenţiabil’, a mai spus Preda.

Potrivit acestuia, ‘e bine ca oricine e interesat de cursa prezidenţială şi are sensibilităţi de centru-dreapta să se poată pronunţa”.

”Ideea că doar în parohia PDL se va decide nu-i sănătoasă. Îmi vine să le transmit foştilor mei colegi că e bine să se trezească. La Cotroceni nu poţi ajunge de pe locul doi, cum s-a ajuns în Parlamentul României. De altfel, tot BPN-ul actual al PDL-ului e format în majoritatea lui din oameni care au intrat în Parlament de pe locul doi. La Cotroceni, dragă Cătălin Predoiu, nu se ajunge de pe locul doi. Cred că ar trebui găsite resurse pentru a stimula o competiţie care să dea pe cineva cu şanse la 50%, nu cu şanse la 15% sau cum am auzit că e fixat acum obiectivul pentru europarlamentare din partea PDL la 20%. Asta nu-ţi dă cu adevărat premiul întâi, iar la Cotroceni nu există decât premiul întâi, asta vreau să subliniez’, a conchis Cristian Preda.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
La 19 ani de la unul dintre cele mai grave momente din fotbalul românesc, Gabi Torje a făcut anunțul
Capital.ro
Ciprian Ciucu face anunțul serii: Da, se poate acest lucru! Liberalii ar putea susține un vot
Playtech.ro
Aplicația de lanternă descărcată de milioane acum 10 ani ascundea ceva grav: cazul care a atras atenția autorităților
Adevarul
Ce putere nu ar trebui să aibă niciodată președintele SUA. Avertismentul lui Barack Obama: „Aceasta este linia roșie”
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Ioan Isaiu înainte să moară: ,,Urmează o injecție”
iamsport.ro
”Nu știi nimic, ești pe altă planetă!”. Anghel Iordănescu, acuzat că nu l-a oprit pe Miodrag Belodedici să fugă din țară: ”A fost groaznic!”
MediaFlux
Horoscop financiar pentru săptămâna 11-17 mai 2026. Cele patru zodii care vor câștiga o sumă mare de bani
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi