Cristian Preda: Partidul Mişcarea Populară este într-o cruciadă împotriva corupţiei

Europarlamentarul Cristian Preda a afirmat, vineri, la Ploieşti, că Partidul Mişcarea Populară (PMP) este într-o 'cruciadă' împotriva corupţiei, potrivit Agerpres. De asemenea, el a afirmat că preşedintele PDL, Vasile Blaga, şi cel al PNL, Crin Antonescu, nu fac parte din această mişcare.
Romania TV
11 apr. 2014, 15:52
Cristian Preda: Partidul Mişcarea Populară este într-o cruciadă împotriva corupţiei

‘Noi suntem într-o cruciadă împotriva corupţiei şi le vom cere oamenilor să ne voteze pentru că ne dorim ca şi în România, ca şi în celelealte ţări europene, corupţia să fie penalizată drastic’, a declarat Preda într-o conferinţă de presă.

În context, europarlamentarul a spus că liderul democrat-liberal Vasile Blaga nu face parte din această mişcare îndreptată împotriva corupţiei pentru că familia acestuia are contracte cu ‘regimul Ponta’.

‘Dacă ai, cum e şeful PDL-ului, contracte prin familie cu regimul Ponta, nu porneşti la cruciadă, stai în cabinetul de preşedinte de partid. La Mişcarea Populară nu vrem contractele lui Vasile Blaga, i le lăsăm lui’, a afirmat Cristian Preda.

Acesta a mai dat un exemplu, cel al lui Crin Antonescu, pe care l-a criticat pentru menţinerea în Comisia de revizuire a Constituţiei a lui Tudor Chiuariu.

‘Vi se pare normal ca simultan să denunţi PSD-ul ca să-l menţii pe un condamnat definitiv în comisia de revizuire a Constituţiei? Domnul Chiuariu este condamnat definitiv, chiar dacă cu suspendare. E asta viziune liberală, despre stat de drept?’, a mai afirmat Preda.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
„M-au făcut maimuță! Am vrut să mă retrag!” Kylian Mbappe, victima rasismului pe Arena Națională din București
Capital.ro
Elena Udrea a răbufnit. România are o mare problemă: O recunoaște Premierul Bolojan și o arată realitatea din sistem!
Playtech.ro
Guvernul reduce acciza la motorină cu 30 de bani. Benzinăriile, obligate să limiteze modificările de preț
Adevarul
Șeful Forțelor Navale Române: „Există motive care mă țin noaptea treaz”. Adevărul despre pericolul minelor marine și amenințarea Rusiei
wowbiz.ro
Rezultate autopsie Cristian Staicu. Ce au descoperit legiștii despre moartea medicului din București
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Anchetatorii iau in calcul 3 ipoteze în cazul medicului incendiat în propriul apartament. Apropiații fac dezvăluiri despre ultimele clipe din viața lui
iamsport.ro
BOMBĂ! Gigi Becali a vorbit cu ministrul Radu Miruță despre Steaua: ”A zis că așteaptă o ofertă”
MediaFlux
Candidat surpriză pentru mandatul de președinte al SUA. Cine se pregătește ca să preia Casa Albă
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj