Cristina Bălan a născut acasă, în cadă: „Prima naștere a fost traumatizantă, medicul de gardă era brutal”

Cristina Bălan a născut acasă, în cadă. În urmă cu aproape două luni, artista a adus pe lume cel de-al treilea copil, o fetiță. Experiența a fost, însă, una total diferită față de prima naștere, atunci când i-a adus pe lume pe gemenii ei.
Alina Costache
27 feb. 2023, 10:04
Cristina Bălan a născut acasă, în cadă:
Cristina Bălan a născut acasă, în cadă

Cristina Bălan a născut acasă, în cadă. Experiența traumatizantă prin care a trecut atunci când și-a adus gemenii pe lume a făcut-o pe cântăreață să se gândească serios la modul în care vrea să decurgă nașterea fetiței sale. Astfel, artista a refuzat să meargă la spital și a apelat la „doula”, un specialist cu pregătire medicală.

Citește și: Cristina Bălan, dezvăluiri despre cel de-al treilea copil: „Nu ne permiteam să mai avem un copil cu nevoi speciale”

Cristina Bălan a născut acasă, în cadă

Prima naștere a fost traumatizantă pentru mine, pentru că a și venit prematur. În afară de asta, nu am născut cu medicul care mi-a urmărit sarcina, ci cu un medic de gardă care a fost brutal. Acum mi-am dorit foarte mult să am doula, care este o specialistă în nașteri și nu numai, adică și postpartum se ocupă de mămică și prenatal.

Sunt câteva întâlniri, ne cunoaștem, vorbim, răspunde la orice nelămurire, este suport emoțional, psihic, dar bineînțeles că și fizic. Am fost monitorizată cât a fost necesar (n.r- la medic), tocmai pentru că mi-am dorit să fiu sigură că este întors copilul în poziția care trebuie.„, a povestit Cristina Bălan.

Artista spune că totul a decurs foarte bine și nu a regretat nicio secundă alegerea făcută. „L-am culcat pe el, m-am culcat și eu, dar aveam contracții deja la 6 minute. Eram foarte informată, nu avea cum să iasă copilul în timp ce dormeam. N-am mai apucat să umplem bazinul și am născut în cadă. Cada era dezinfectată, să ne înțelegem. A fost exact cum mi-am propus, cum am vizualizat.

În momentul în care nu este medicată nașterea, când nu primești medicamente, intri așa într-o altă sferă. Eu eram în lumea mea, deci nu aș putea să spun acum că mai țin minte mare lucru, decât că era doula lângă mine, mă mângâia, îmi făcea masaj, dar nu aș putea să spun ce a făcut exact, știu doar că mă bucuram de acel moment, chiar dacă era cu dureri.„, a mai mărturisit Cristina Bălan, la Teo Show.

DailyBusiness
Israelul și Libanul semnează un acord-cadru pentru o retragere minoră a IDF, după 4 zile de discuții la Washington
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Toate detaliile despre transferurile Rapidului! Ce lovitură de imagine încearcă Angelescu: „Și eu, și Pancu ni-l dorim”
Capital.ro
Comisioane suplimentare pentru românii cu card. Situațiile în care se taxează mai mult pentru retragerile de numerar
Playtech.ro
Ce trebuie să faci dacă primești o amendă în străinătate. Mulți șoferi români nu cunosc procedura
Adevarul
Cum a fost pregătit Pogromul de la Iași din 1941. Drumul de la ură la unul dintre cele mai mari masacre din istoria României
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Avion făcut bucăți, după ce a lovit cel mai înalt zgârie-nori din Beijing! Câte persoane erau la bord
iamsport.ro
Fostul mare atacant de la Dinamo, la un pas de tragedie: ”Am văzut luminița de la capătul tunelului”
MediaFlux
Îl mai recunoști? În anii 2000, era cel mai râvnit bărbat din telenovelele de pe Acasă TV, însă astăzi arată așa. Puțini și-au dat seama cine e
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?