Cristina Coruţ, noul prefect al Capitalei după demisia lui Atănăsoaei

Postul de prefect al municipiului Bucureşti, rămas vacant după demisia lui Cristian Atănăsoaei, va fi preluat de Cristina Ecaterina Coruţ, în prezent subprefect, în baza unei hotărâri aprobate miercuri de Guvern, a declarat ministrul Administraţiei şi Internelor, Gabriel Berca, citat de Mediafax.
Romania TV
18 apr. 2012, 12:22
Cristina Coruţ, noul prefect al Capitalei după demisia lui Atănăsoaei

Atănăsoaei s-a retras de la conducerea Prefecturii pentru a candida din partea PDL, la alegerile locale din vara acestui an, pentru postul de primar în sectorul 5 Bucureşti.

Cristina Ecaterina Coruţ şi-a început cariera profesională în 1990 ca referent de stare civilă pentru a ajunge în 1995, inspector de stare civilă.

După finalizarea studiilor de drept, a ajuns consilier juridic în Primăria Generală în 2000, fiind numită de primarul de atunci, Traian Băsescu, ca şef de serviciu la Legislaţie, un an mai târziu.

În 2005 a devenit director executiv adjunct la Direcţia juridic, contencios şi legislaţie pentru ca în 2006 să devină subprefect al Capitalei. Din 2008 a activat ca inspector guvernamental în cadrul Secretariatului General al Guvernului şi ca secretar general la Secretariatul de Stat pentru Problemele Revoluţionarilor. În octombrie 2009, a fost numită pentru a doua oară drept subprefect de Bucureşti.

Potrivit declaraţiei de avere depuse în 17 iunie 2011, Cristina Coruţ deţine trei apartamente în Bucureşti, dintre care două sunt obţinute în urma unor donaţii, iar unul achiziţionat prin credit imobiliar. Suprafaţa lor însumată este de circa 247 m². Împreună cu fostul ei soţ, deţine un teren intravilan de 1100 m² în comuna Călugăreni.

Coruţ este proprietara două maşini, un Mercedes şi un Peugeot, iar în contul din bancă are 8.198 de lei. Noul prefect al Capitalei are de returnat două împrumuturi, unul de 68.000 de euro la o bancă şi unul de 10.000 de euro la o persoană fizică.

În iunie 2008, jurnalul.ro scria că subprefectul de atunci al Capitalei a comis fals în declaraţii prin faptul că nu a trecut dividendele de la Atlas Invest SRL şi un autoturism BMW adus din Germania la sfîrşitul anului trecut şi care era folosit de soţul său, care lucrează la Administraţia Cimitirelor şi Crematoriilor Umane.

DailyBusiness
Israelul și Libanul semnează un acord-cadru pentru o retragere minoră a IDF, după 4 zile de discuții la Washington
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Lovitura financiară pe care au dat-o frații Pavăl, cei mai bogați patroni din fotbal. Proprietarii Dedeman vor vinde numai produse românești
Capital.ro
Serviciul militar obligatoriu ar putea reveni din 2027. Guvernul ia în calcul o decizie istorică. Cine sunt cei vizați
Playtech.ro
Câtă apă trebuie să bei pe zi în funcție de greutatea corporală. Formula simplă recomandată de specialiști
Adevarul
Românești sau de import? Ce cumpărăm din piață și la ce preț. „E a doua cea mai ieftină din țară. Roșii cu preț, de la Vâlcea în sus”
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Avion făcut bucăți, după ce a lovit cel mai înalt zgârie-nori din Beijing! Câte persoane erau la bord
iamsport.ro
Momentul în care Gică Hagi s-ar fi supărat pe Dorinel Munteanu: ”A fost o ură împotriva lui”
MediaFlux
Schimbare la buletinul electronic după reclamații. Dispare obligația copiei după buletin sau dovada adresei de domiciliu
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?