Criza din Catalonia a costat un miliard de euro, anunţă ministerul spaniol al Economiei

Criza privind independenţa regiunii Catalonia a generat pierderi de aproximativ un miliard de euro, a anunţat luni ministrul spaniol al Economiei, Luis de Guindos, relatează site-ul BBC News.
Filip Stan
01 ian. 2018, 19:49
Criza din Catalonia a costat un miliard de euro, anunţă ministerul spaniol al Economiei

Guvernul Spaniei a precizat că pierderile au fost provocate de încetinirea economiei catalane după referendumul ilegal privind independenţa regiunii, organizat la 1 octombrie.

Creşterea economică înregistrată în Catalonia a încetinit de la 0,9% la 0,4% în trimestrul patru al anului 2017, a subliniat Luis de Guindos.

„Catalonia obişnuia să aibă o creştere mai mare decât cea a Spaniei, a fost una dintre motoarele economiei spaniole. Cu toate acestea, în al patrulea trimestru, a devenit o povară”, a mai spus ministrul spaniol al Economiei.

Aproximativ 3.100 de companii şi-au mutat sediul în altă regiune ca urmare a incertitudinii din Catalonia, potrivit datelor oficiale prezentate de către guvernul central de la Madrid.

Luis de Guindos a îndemnat separatiştii să renunţe la „calea unilaterală” şi să se concentreze asupra „necesităţilor de bază” ale societăţii catalane.

În cadrul alegerilor regionale anticipate din 21 decembrie, partidele pro-independenţă au luat 70 dintre cele 135 de locuri din Parlamentul catalan, dar nu au reuşit să obţină şi majoritatea votului popular.

Potrivit experţilor, separatiştii ar putea avea probleme privind formarea unui guvern, în condiţiile în care unul dintre lideri, Oriol Junqueras, este reţinut la Madrid, iar celălalt lider, Carles Puigdemont, se află într-un exil autoimpus la Bruxelles.

La 27 octombrie, Parlamentul Cataloniei a aprobat, prin vot secret, proclamarea independenţei regiunii faţă de Spania şi constituirea unei republici, în baza rezultatului de la referendum. Peste 90% dintre cei care au participat la vot s-au declarat în favoarea independenţei, însă rata prezenţei la urne a fost de doar 43%.

Ulterior, Senatul Spaniei a decis să aprobe suspendarea autonomiei Cataloniei şi demiterea tuturor liderilor regionali. Drept urmare, toate structurile regionale – politice, economice şi de securitate – au fost trecute în subordinea directă a Madridului. Totodată, guvernul central a convocat alegeri parlamentare anticipate în Catalonia, care au avut loc la 21 decembrie.

Citeşte şi Petiţie satirică la adresa Cataloniei: Se cere desprinderea regiunii fictive Tabarnia de Catalonia

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Cristina Pucean, gest sfâșietor de 1 Iunie la mormântul nepoțelului. Cele mai emoționante imagini
Fanatik.ro
Bojana Popovic, interviu special înainte de Final Four: „Mergem la victorie! Dacă vom câştiga Liga Campionilor sunt cea mai fericită femeie din lume!”. Ce tatuaj îşi face dacă CSM Bucureşti triumfă. Video
Capital.ro
Noul tip de buletin introdus în China. Roboții primesc acte de identitate. Vor fi urmăriți în permanență cu un sistem de monitorizare
Playtech.ro
Weekendul 5-7 iunie 2026 în București: ghidul complet pentru ieșiri cu filme, teatru și activități pentru copii
Adevarul
O fată de 15 ani a fost omorâtă după ce a refuzat să se mărite cu un văr. Calvarul prin care a trecut adolescenta
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Un an fără Teodora Marcu. Imaginile care sfâșie sufletul de la mormântul tinerei ucise. Ce a făcut familia în locul în care timpul pare că s-a oprit
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O familie din Moldova, spulberată în drum spre o nuntă. Cinci persoane și-au pierdut viața, printre care și doi copii
iamsport.ro
Fostul golgheter din SuperLiga, dezvăluire terifiantă: ”Cei care au plecat în seara aceea au fost omorâți toți”
MediaFlux
Horoscopul lunii iunie. Cinci zodii vor avea parte de noroc la început de vară
stirilekanald.ro
Ce sunt bacteriile bune și cum le alegi
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți