CRIZA DIN UCRAINA: Reuniune între opoziţie şi preşedintele Ianukovici. Iaţeniuk refuză funcţia de premier

O reuniune între liderii opoziţiei ucrainene şi preşedintele Viktor Ianukovici a avut loc, luni seara, la Kiev, în vederea găsirii unei soluţii politice la criza cu care Ucraina se confruntă de mai bine de două luni, a anunţat serviciul de presă al preşedinţiei de la Kiev
Filip Stan
27 ian. 2014, 19:28
CRIZA DIN UCRAINA: Reuniune între opoziţie şi preşedintele Ianukovici. Iaţeniuk refuză funcţia de premier

UPDATE: Arseni Iaţeniuk, unul dintre liderii opoziţiei ucrainene, a respins propunerea preşedintelui Viktor Ianukovici de a conduce guvernul.

În schimb, guvernul şi opoziţia au căzut de acord să fie abolite legile controversate anti-contestaţie votate la 16 ianuarie şi care au condus la o radicalizare a mişcării, a adăugat preşedinţia într-un comunicat publicat după discuţiile dintre şeful statului şi liderii opoziţiei.

De asemenea, ei au căzut de acord cu privire la adoptarea unei legi de amnistie pentru manifestanţii arestaţi, dar cu condiţia să fie eliberate clădirile publice ocupate, a precizat aceeaşi sursă în ajunul unei sesiuni extraordinare a parlamentului dedicată crizei politice.

La această întâlnire au participat ministrul justiţiei Elena Lukaş, şeful adjunct al administraţiei prezidenţiale Andrei Portnov, liderul formaţiunii ‘Udar’, Vitali Kliciko, liderul fracţiunii parlamentare a partidului ‘Batkivşcina’ (al opozantei încarcerate Iulia Timoşenko), Arseni Iaţeniuk, liderul formaţiunii Svoboda, Oleg Tiagnibok, scrie Agerpres.

Reuniunea are loc înaintea şedinţei extraordinare de marţi a Radei Supreme (parlamentul unicameral ucrainean), la care urmează să participe şi cei trei foşti şefi de stat ai Ucrainei – Leonid Kravciuk, Leonid Kucima şi Viktor Iuşcenko, după cum transmite agenţia ucraineană Unian.

La sfârşitul săptămânii trecute, preşedintele Viktor Ianukovici, confruntat cu presiuni politice interne şi externe tot mai mari şi cu escaladarea violenţelor stradale, s-a oferit să facă importante concesii opoziţiei, inclusiv să sacrifice actualul guvern condus de premierul Mikola Azarov.

El i-a oferit postul de premier lui Arseni Iaţeniuk, iar lui Vitali Kliciko postul de vicepremier. Opoziţia a afirmat însă că va continua protestele până la satisfacerea în totalitate a revendicărilor, preşedintele Ianukovici neacceptând până în prezent cererea privind organizarea de alegeri prezidenţiale anticipate

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Un nou scandal marca Florin Salam! Manelistul ar fi cauzat o pagubă de aproape 100.000 de euro
Fanatik.ro
Lecția teribilă de viață a familiei Popescu: de la autogolul cu Sănătatea Cluj și lacrimile soției la TV, până la îngerul salvator al Universității Craiova din semifinala și finala Cupei României
Capital.ro
Regulă la casă și la curte. Interdicție pentru curățenie. Vecinii pot face reclamație în aceste zile. Unde se aplică amendă
Playtech.ro
Harta salariilor din România în 2026: diferențe uriașe între județe. Domeniile unde românii au cele mai mari venituri în 2026
Adevarul
Cine este tânăra din cercul apropiat al lui Trump care îi alimentează tiradele nocturne pe rețelele sociale
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Caz șocant în Capitală! O femeie de 53 de ani, de profesie psiholog, și-a pierdut viața după ce a căzut de la etajul 8 al unui bloc
iamsport.ro
E convins că Universitatea Craiova și U Cluj ”nu vor ajunge în nicio cupă europeană” sezonul viitor: ”Asta e diferența!”
MediaFlux
Cine e tânăra ținută secretă de Trump. Natalie îl ajută noaptea pe președintele american FOTO
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi