CSA Steaua cere locul lui FCSB din Liga 1 și dezafilierea clubului lui Gigi Becali. Adrese oficiale către FRF, UEFA şi FIFA

CSA Steaua, clubul MApN, cere ca FRF și LPF să ia măsuri dure în privința FCSB, clubul lui Gigi Becali, conform sentinţelor date de instanţele de judecată!
Filip Stan
23 feb. 2022, 10:09
CSA Steaua cere locul lui FCSB din Liga 1 și dezafilierea clubului lui Gigi Becali. Adrese oficiale către FRF, UEFA şi FIFA
Verdict-bombă în procesul pentru marca Steaua, între FCSB și CSA

CSA Steaua cere locul lui FCSB din Liga 1 și dezafilierea clubului lui Gigi Becali. Asociația steliștilor 1947 (AS47) a solicitat CSA Steaua un punct de vedere clar și acțiuni concrete pentru ca FCSB să nu își mai asume că este continuatoarea echipei MApN.

CSA Steaua cere locul lui FCSB din Liga 1 și dezafilierea clubului lui Gigi Becali

Înalta Curte de Casație și Justiție a decis ân 2014 că CSA Steaua nu a cedat niciodată marca, numele sau palmaresul echipei de fotbal unei alte entități sportive sau comerciale. De asemenea, Curtea de Apel București a hotărât în 2016 că FCSB nu are niciun drept legal de a folosi numele și identitatea Steaua.

Gigi Becali le-a declarat jurnaliştilor BBC că va recupera marca Steaua: „Îmi plac mai mult noua siglă şi noul nume, dar contează pentru fani să le recuperăm”

FCSB este un club înființat în 2003 și a fost inclus direct în Liga 1, „cu complicitatea conducerii Federației Române de Fotbal”, susţine  CSA Steaua, considerând că „aceasta a fost o infracțiune și că FCSB ar trebui dezafiliat și exclus din competițiile europene”. Mai mult, CSA Steaua cere ca FCSB să-i predea locul în Liga 1!

CSA Steaua a trimis o adresă către AS47, în care face mai multe precizări:

  • a cerut FRF, LPF și societății SC Fotbal Club FCSB SA să respecte deciziile definitive ale Justiției din România în ceea ce privește marca Steaua, numele Steaua și palmaresul deţinut de Clubul Sportiv al Armatei Steaua;
  • a atras atenția că SC Fotbal Club FCSB SA „foloseşte în mod fraudulos identitatea Clubului Sportiv al Armatei Steaua, încălcând astfel deciziile definitive ale instanțelor. Justiția română interzisese acestei societăți, înființate în 2003, să folosească marca, numele, palmaresul și identitatea Stelei”.

Piţurcă aruncă bomba în curtea Armatei! Premierul Ciucă a refuzat 100 de milioane USD din America pentru CSA Steaua!

CSA Steaua a informat FRF și LPF despre faptul că Fotbal Club FCSB „s-a afiliat în mod ilegal la FRF, iar această societate nu este continuatoarea și nu deține palmaresul echipei de fotbal a Clubului Sportiv al Armatei Steaua”, anunţă sport.ro.  Clubul MApN susține, de asemenea, că Fotbal Club FCSB era obligată să informeze FRF, LPF și forurile internaționale (UEFA și FIFA) despre faptul că nu deține marca și numele Steaua, „pentru ca aceste foruri să ia măsurile legale care se impun”. De asemenea, clubul Armatei a notificat în mod oficial FRF și LPF și a solicitat celor două foruri interne să informeze de urgență UEFA în privința deciziilor definitive ale Justiției din România referitoare la „furtul de identitate comis de Fotbal Club FCSB”. CSA Steaua comunică totodată faptul că a cerut ca UEFA să corecteze datele de pe site-ul oficial, în care palmaresul CSA Steaua este atribuit „în mod eronat societății Fotbal Club FCSB, club înființat în 2003 și care nu a deținut niciodată marca, numele sau palmaresul Stelei”.

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Soția lui Costel Corduneanu tună și fulgeră! Ce s-a întâmplat după moartea lui: ”S-ar putea să se trezească balaurul” | FOTO
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Zodiile care dau lovitura până pe 21 iunie. Patru nativi au noroc în viață și în plan financiar
Capital.ro
Taxă obligatorie în România. Șoferii care achită până la 5.315 lei. Decizia se aplică de la 1 iulie
Playtech.ro
Județul din România cu fenomene geologice unice în lume. Cei care ajung aici spun că peisajul nu pare de pe Pământ
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Primul lider din istorie care vorbește oficial despre ieșirea țării sale din NATO: „Neutralitatea ar putea fi mai bună”
wowbiz.ro
Irinel Columbeanu, de negăsit! Nimeni nu reușește să dea de fostul afacerist de zile întregi. Ce spune patronul azilului din Ghermănești despre întreaga situație?
Spynews
Cod galben de caniculă în 13 județe și în București. Harta zonelor în care temperaturile cresc până la 36 de grade Celsius
Spynews
Claudia Pătrășcanu nu se lasă! După ce a pierdut procesul cu Bianca Drăgușanu, cântăreața își încearcă încă o dată norocul în instanță
Evz.ro
Marele adevăr despre Elon Musk. Se droghează sau nu?
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
kanald.ro
Cod galben de caniculă și disconfort termic în sudul României! Temperaturile maxime vor atinge 36 de grade Celsius
Cancan.ro
BREAKING | Delia Gaspar a murit într-un accident rutier cumplit, la doar 34 de ani 😢
Playsport.ro
Insula din România știută de puțini: locul ascuns cu cai sălbatici, cândva cuib al infractorilor, azi paradis uitat
Capital.ro
Doliu în lumea muzicală. A murit un celebru artist. A lăsat în urmă o moștenire artistică de neînlocuit
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cum arată acum Mariana Bitang, la 62 de ani! Apariție rarisimă a „Doamnei de Aur” a gimnasticii românești
stirilekanald.ro
Delia a fost omorâtă! Cei doi copii ai săi au fost martorii momentelor tragice! Imaginile groazei, din locul în care femeia și-a dat ultima suflare
Data la care vor fi reîncărcate cardurile sociale 2025: Suma de bani pe care urmează să o primească românii
MediaFlux
Putin e scos din minți! Lovitura decisivă dată de UE
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Mugur Isărescu are probleme în afacerile familiei