CSM a avizat favorabil proiectul privind modificarea codurilor penale

Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) a avizat favorabil, joi, în şedinţa de plen, proiectul de lege privind modificarea codurilor penale, au declarat reprezentanţi ai instituţiei.
Filip Stan
18 mai 2017, 12:04
CSM a avizat favorabil proiectul privind modificarea codurilor penale

Direcţia Legislaţie a Consiliului a întocmi un punct de vedere privind proiectul de lege de modificare a Codului penal şi a Codului de procedură penală, iar plenul CSM a luat în discuţie joi acest raport şi a dat aviz pozitiv.

Ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, care a mers miercuri la şedinţa de plen a CSM, a propus suplimentarea ordinii de zi cu proiectul de lege privind modificarea codurilor penale, motivând că joi doreşte să prezinte acest proiect în şedinţa Guvernului, scrie News.ro.

Joi dimineaţă, Tudorel Toader a declarat, la Parlament, că Ministerul Justiţiei şi-a făcut datoria şi a trimis Consiliului Superior al Magistraturii proiectul de lege privind modificarea codurilor penale, dar dacă CSM nu va da astăzi avizul, este exclus să prezinte proiectul în şedinţei de Guvern de după-amiază. „Noi ne-am făcut datoria, le-am trimis proiectul şi aşteptăm avizul. Acum merg la minister, iar în funcţie de ceea ce voi constata, voi proceda”, afirma ministrul Justiţiei, joi dimineaţă.

Citeşte şi: Tudorel Toader: Codurile penale nu sunt în parametrii constituţionali. Aşteptăm avizul CSM pentru a prezenta proiectul în Guvern

Întrebat dacă va prezenta în şedinţa de guvern de joi proiectul de lege privind modificarea codurilor penale şi dacă nu primeşte avizul CSM, Tudorel Toader a spus: ”Categoric nu”.

Şedinţa de Guvern va începe la ora 15.00.

Tot joi, Tudorel Toader a afirmat că Ministerul Justiţiei este în perioada în care aşteaptă propuneri de îmbunătăţire a celor patru coduri – penal, de procedură penală, civil şi de procedură civilă – şi de aducere a lor în parametrii constituţionali, ceea ce reprezintă o muncă „laborioasă” şi nu trebuie să ne facem iluzia că proiectele vor fi gata în viitorul apropiat, proiecţia fiind „undeva prin toamnă”.

Proiectul Legii de modificare a Codului penal şi a Codului de procedură penală a fost discutat, luni, la Ministerul Justiţiei cu specialiştii din justiţie şi cu reprezentanţi ai asociaţiilor profesionale din sistemul judiciar, în a doua dezbatere publică organizată înainte de trimiterea actului normativ în Parlament.
Proiectul va fi trimis Guvernului şi apoi Parlamentului luni, cel târziu marţi, în funcţie de eventualele modificări care ar putea fi făcute în urmă dezbaterii publice, declara, luni dimineaţă, ministrul Justiţiei, Tudorel Toader. „Vom vedea vedea propunerile, argumentele, vom vedea dacă modificăm ceva din proiectul aflat pe site. Azi, cel târziu mâine, îl trimitem la Guvern şi apoi la Parlament, în măsură în care se vor impune modificări”, a spus el.
 

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Doliu în familia fraților Gavril. Cine este persoana dragă pe care au pierdut-o și ce mesaj a transmis Jean Gavril
Fanatik.ro
Florin Prunea, amendat de Pro TV pentru dezvăluirile despre Desafio? Cum a reacționat fostul fotbalist
Capital.ro
Reguli la bloc în 2025. Documentul pentru întreținere care provoacă dispute cu asociația de proprietari. Termenul este 60 de zile
Playtech.ro
Cât va costa impozitul pentru un apartament de 50, 75 sau 90 de mp în Bucureşti: lista sumelor din 2026
Adevarul
Raportul CSAT despre anularea alegerilor din 2024 ajunge în Parlament. Ce spune despre Rusia și campania lui Călin Georgescu
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Jurnalista Simona Popescu s-a stins din viață! Aceasta a pierdut lupta cu o boală nemiloasă, la doar 59 de ani
iamsport.ro
Reacție furioasă în emisiunea lui Radu Naum: ”Avem nevoie de un Recorder în fotbalul românesc”
MediaFlux
Pensionarii din România care vor primi bani în plus de anul viitor. Ministrul Muncii, Florin Manole, a confirmat
stirilekanald.ro
Un microbuz cu români, implicat într-un accident mortal pe autostrada A4 din Germania
Momente extrem de grele pentru Madalin Voicu. Familia, in centrul unei dureri profunde