CSU Asesoft Ploiești, a treia victorie în EUROCUP: 83-74 cu Hapoel Ierusalim

CSU Asesoft Ploiești a învins echipa israeliană Hapoel Ierusalim cu scorul de 83-74 (19-18, 24-19, 16-20, 24-17), miercuri seara, în Sala Olimpia din Ploiești, într-un meci din Grupa E a competiției de baschet masculin Eurocup.

05 nov. 2014, 21:03

CSU a obținut a treia sa victorie în acest sezon, după cele cu Krasnîi Oktiabr Volgograd și Lietuvos Rytas Vilnius.

Începutul de meci a aparținut oaspeților, care au condus cu 14-7 (min. 5), dar campioana României a întors scorul și a terminat primul sfert în avantaj, 19-18. Apoi, CSU a avut 27-20 (13), dar Hapoel a întors situația și a trecut în avantaj, 32-36 (18). La jumătatea meciului echipa antrenată de Vladimir Arnautovic conducea cu 43-37. Hapoel a mai condus o dată, în sfertul al treilea, cu 55-53 (28), după care Asesoft s-a menținut la cârma partidei până la final., câștigând cu 83-74.

La CSU au jucat Michalis Pelekanos 3 puncte, Dragan Labovic 15 p, 6 recuperări, Dee Brown 16 p, 13 pase decisive, Alhaji Mohammed 14 p, 3 rec, 1 pd, Gerald Lee 10 p, 4 rec, Christopher Cooper 2 p, 4 rec, 1 pd, Jonte Flowers 7 p, 7 rec, 2 pd, Marius Runkauskas 9 p, 2 rec, 5 pd, Jarvis Hayes 10 p, 7 rec, 1 pd.

Pentru Hapoel au evoluat Tony Gaffney 7 p, 6 rec, 2 pd, Derwin Kitchen 6 p, 3 rec, 3 pd, Lior Eliyahu 3 p, 4 rec, 3 pd, Joseph Jones 10 p, 3 rec, 1 pd, Yotam Halperin 15 p, 1 rec, 4 pd, Bracey Wright 10 p, 2 rec, 1 pd, Yaniv Green 1 rec, Donta Smith 23 p, 8 rec, 2 pd. Antrenor: Danny Franco.

În alte partide din grupă, Lietuvos Rytas Vilnius a învins pe Banvit Bandirma (Turcia), cu 92-80 (marți), iar Krasnîi Oktiabr Volgograd a dispus de Partizan NIS Belgrad cu 61-59.

Lietuvos Rytas Vilnius ocupă primul loc, după patru etape, cu 7 puncte (+33), urmată de Banvit Bandirma, 7 p (+23), CSU Asesoft Ploiești, 7 p (+20), Krasnîi Oktiabr Volgograd, 6 p, Hapoel Ierusalim, 5 p, Partizan NIS Belgrad, 4 p.

Pe 12 noiembrie, CSU Asesoft va juca în deplasare cu Partizan NIS Belgrad.