CSU Asesoft Ploieşti, învingătoare în Bosnia, în Eurocup

Echipa masculină de baschet CSU Asesoft Ploieşti a obţinut a doua sa victorie în Grupei E a competiţiei Eurocup, 84-77 (18-22, 27-12, 16-24, 23-19), miercuri seara, în deplasare, cu formaţia bosniacă Igokea Aleksandrovac.

31 oct. 2013, 08:30

După un prim sfert echilibrat, încheiat în avantaj de gazde, 22-18, campioana României a preluat conducerea şi a avut chiar un avans de 17 puncte, 41-34 în sfertul al treilea. În ultimul sfert gazdele s-au apropiat periculos de CSU, dar în cele din urmă formaţia pregătită de Vladimir Arnautovic şi-a adjudecat victoria.

Pentru Igokea au evoluat Miljan Pavkovic 3 puncte, Milan Dozet 3 p, Branko Jorovic 15 p, 4 pase decisive, Drasko Knezevic, Goran Gajovic, Aleksandar Radukic, Ramon Galloway 5 p, Uros Nikolic 6 p, Nemanja Gordic 20 p, Boris Bakic, Sinisa Stemberger 4 p, 6 recuperări, 6 pd, Dusko Bunic 21 p, 4 rec.

La CSU au jucat Filip Adamovic 2 p, 4 pd, Levente Szijarto, Christopher Dunn 8 p, 4 rec, Cătălin Burlacu 9 p, Rawle Marshall 4 p, Alhaji Mohammed 11 p, 6 pd, Vladimir Tica 8 p, 5 rec, Gerald Lee 17 p, 7 rec, Dragan Zekovic 25 p, Adrian Guţoaia.

Pinar Karşiyaka Izmir (Turcia) a învins pe Lukoil Academic Sofia cu scorul de 84-69, iar Himki Moscova a dispus cu 87-80 de Hapoel Migdal Ierusalim, în Israel.

În clasament, pe primul loc se află Pinar Karşiyaka Izmir, cu 6 puncte, urmată de Hapoel Migdal Ierusalem, 5 p (+8), CSU Asesoft Ploieşti, 5 p (+7), Himki Moscova, 5 p (+6), Lukoil Academic Sofia, 3 p, Igokea Aleksandrovac, 3 p.
Pe 6 noiembrie sunt programate următoarele meciuri: Himki Moscova – Pinar Karşiyaka Izmir, Lukoil Academic Sofia – Igokea Aleksandrovac şiHapoel Migdal Ierusalem – CSU Asesoft Ploieşti.