CTP: Filmul „The Artist” este nul, creativ vorbind. Nu are nici un pic de inventivitate

Jurnalistul Cristian Tudor Popescu a declarat la România TV că filmul mut "The Artist", care a câştigat cele mai multe premii Oscar anul acesta, este nul din punct de vedere al creativităţii.
Romania TV
27 feb. 2012, 09:58
CTP: Filmul

„Ce rost are să iei o operă a trecutului şi să o refaci cu mijloace tehnologice avansate? Imaginea lui nu este cea alb-negru a filmelor mute a anilor 20, este o imagine lacrimă, super peformantă tehnologic. Asta nu se potriveşte de niciun fel„, spune Cristian Tudor Popescu.

El spune că succesul filmului”The Artist” se datorează snobismului criticilor. „Printre critici se nasc nişte trenduri, ca în modă. Creativ vorbind, este nul. Este o colecţie de clişee, de situaţii tipice, secvenţe clasice ale filmului mut, nu are niciun pic de inventivitate. Se iau aceste locuri comune ale filmului mut, sunt înşirate, este de o previzibilitate înspăimântătoare scenariul. Povestea am văzut-o de nenumărate ori, există capodopere pe această temă”, a mai explicat Cristian Tudor Popescu.

Acesta a precizat că nu a văzut toate filmele nominalizate la Premiile Oscar 2012, dar din ce a văzut, mai bune decât „The Artist” i s-au părut Descendenţii, care nu a luat niciun premiu, „absolut nedrept”. „Apoi, Midnight in Paris, o adevărată bijuterie a lui Woddy Allen, reuşeşte să se apropie de trecut, cu tandreţe, cu ironie, fără să încerce să refacă digital anii 20 (…) După părerea mea, cel mai bun film este Melancolia, a lui Lars von Trier, un film european„, a mai spus jurnalistul.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Dacă faci atac de panică, folosește acest truc simplu! Te poate calma instant
Fanatik.ro
Cu cine joacă U Cluj în turul 2 preliminar din Conference League după ce a fost eliminată de Dinamo Kiev din Europa League
Capital.ro
Inteligența artificială schimbă modul în care elevii învață. Profesorii recunosc că le este tot mai greu să evalueze cunoștințele reale
Playtech.ro
O nouă taxă de aproape 1 leu pe litrul de carburant, în discuție la nivelul UE. România se opune măsurii
Adevarul
Conflict la vârful puterii în Ucraina. Sîrski îi răspunde lui Fedorov: „Datorită apărării Kievului, astăzi se pot ține briefinguri”. Budanov face un apel disperat la unitate
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O femeie din Galați, găsită fără suflare în casa concubinului ei. Era moartă de două săptămâni
iamsport.ro
Ioan Andone și-a stăpânit cu greu lacrimile! Răzvan Lucescu: ”Pe tata nu îl mai pot suna, dar dacă aș suna pe cineva acum, ar fi nea Ando”
MediaFlux
1.500 de euro lunar pentru tineri. Domeniile disponibile și pentru absolvenții din învățământul profesional și tehnic
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România