CTP intervine după protestele din Capitală: Fără mască, fără vaccin și să ne tratăm cu leacul doctoriței-minune de la Maglavit

Cristian Tudor Popescu a venit, sâmbătă seară, cu mai multe precizări după cele două proteste de la București.
Alina Costache
20 mart. 2021, 22:30
CTP intervine după protestele din Capitală: Fără mască, fără vaccin și să ne tratăm cu leacul doctoriței-minune de la Maglavit

CTP intervine după protestele din Capitală.  Gazetarul spune că „rezultatul practic al acestei vânzoleli pe care o vedem pe ecran este un număr.

CTP intervine după protestele din Capitală: Fără mască, fără vaccin și să ne tratăm cu leacul doctoriței-minune de la Maglavit

Mai mult decât atât, CTP spune că la aceste manifestații este vorba de o „propagandă protocronistă, dacopată, începută în anii 70 sub Ceaușescu”.

„Rezultatul practic al acestei vânzoleli pe care o vedem pe ecran este un număr. Numărul de infectări în plus, pe care le va genera ce vedem acolo, toți oamenii aceștia fără mască, băgați unii în alții, vor duce virusul plecând de aici. Se duc unde se duc – în familii, în societate, la locul de muncă.

Cu siguranță, un procent neneglijabil dintre ei vor duce virusul pentru a-i infecta pe alții. Ăsta este singurul rezultat. În rest, aceste proteste nu au în spate o structură politică, nu au soluții, nu propun alternative la actuala guvernare pe care o critică. Actuala guvernare care face destul greșeli în gestionarea acestei pandemii, fără discuție. Dar, acești oameni adunați aici nu au absolut nicio soluție.

Ce propun ei? Păi, propun să nu mai purtăm mască, să nu ne mai vaccinăm și să ne tratăm cu ivermectină și cu leacul doctoriței-minune de la Maglavit.

Să fie amendați în primul rând organizatorii. Există organizatori care au asigurat, când au cerut aprobare, că vor fi doar o sută de persoane, potrivit legii. S-a depășit cu mult acest prag, prin urmare organizatorii sunt cunoscuși, să fie amendați potrivit legii. Nici mai mult, nici mai puțin.

Ceea ce au făcut bine forțele de ordine, este că nu au intrat în coliziune, din câte am văzut eu, cu acești manifestanți, pentru că asta n-ar face decât să-i impulsioneze pe acești indivizi să continue cu lozinca că suntem călcați în picioare, suntem atacați de forțele de ordine ale Guvernului, și așa mai departe. Deci, e bine cum au procedat forțele de ordine, după părerea mea.”, a spus Cristian Tudor Popescu, la Digi 24.

Citeşte şi: Protest de amploare în România din cauza restricțiilor impuse. Diana Șoșoacă, în fruntea revoltei din Capitală: Nu mă las până când oamenii nu sunt demiși! Galerie FOTO

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Cel mai bun jucător de la Rapid, „certat” de prietenă pentru ratarea campionatului: „Cum ai putut să nu dai gol de acolo?! Am crezut că nu-mi mai revin niciodată!”
Capital.ro
Marea actriță pe care România a pierdut-o. A fost una dintre cele mai valoroase actrițe ale teatrului românesc
Playtech.ro
Mesaje de Paște pentru rude, prieteni sau colegi de muncă. Cele mai frumoase urări de transmis pe WhatsApp
Adevarul
Care este „cea mai plictisitoare țară” din Europa, potrivit turiștilor. „Nu e nimic în neregulă cu ea, dar nici nu are ceva special”
wowbiz.ro
Ianis, un fotbalist în vârstă de 14 ani, a murit alături de tatăl său în accidentul de pe centura de nord a Craiovei! Întreaga familie este devastată: „Îngerii mei”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
ULUITOR! Pentru ce îi împrumuta Mitică Dragomir sume importante de bani lui Gigi Becali. Acum regretă: ”Gâscă mare am fost!”
MediaFlux
Cele mai frumoase mesaje, urări și felicitări de Paște. Ce le transmitem celor dragi în 2026
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj