CTP intervine în scandalul şoferului drogat de la 2 Mai: „Nu a fost accident, a fost crimă cu premeditare”

Gazetarul Cristian Tudor Popescu (CTP) scrie, într-o postare pe pagina sa de Facebook, că tragedia de la 2 Mai, în care doi studenţi şi-au pierdut viaţa, nu a fost un simplu accident, ci ar fi vorba despre "crimă cu premeditare".
Mircea Filipescu
22 aug. 2023, 21:25
CTP intervine în scandalul şoferului drogat de la 2 Mai:

CTP chiar îşi intitulează postarea „Crimă cu premeditare”, iar în mesajul său aduce argumente pentru teza conform căreia principalul vinovat în acest caz tragic nu ar fi Vlad Pascu, tânărul drogat, de 19 ani.

Sub titlul „Crimă cu premeditare”, gazetarul își începe mesajul spunând că nu poate scrie prea mult despre omorârea „celor doi copii buni și curați de către progenitura cretinoidă, pentru că mă gâtuie furia”.

„Dar asta trebuie să spun: Nu-i un accident, este o crimă cu premeditare. Iar autorii nu pot fi pedepsiți prin lege. Progenitura cretinoidă și arogantă va face pușcărie – sau nu. Polițiștii care puteau să-l oprească și n-au făcut-o, din prostie sau ticăloșie, vor fi sancționați – sau nu!, scrie el.

Citeşte şi: Tânăra care apare cu Vlad, șoferul drogat care a provocat tragedia din 2 Mai, mesaje șocante cu mama sa: „Ai grijă, ești urmărită de Poliție!”

Dar pentru adevărații făptuitori, părinții ucigașului, legea nu prevede nimic. Genul acesta de oameni a împânzit România: au bani căpiță, acareturi, relații, influență, obținute prin orice mijloace. Din înălțimea poziției lor în societate, îi satisface în mod deosebit să-i umilească în fel și chip pe amărășteni. Pentru ei, ăsta e condimentul suprem, cu care viața are gust. O fac direct, sau prin odrasle.

De aceea le cumpără mașini dărâmătoare și le dau bani câți cer. Nu din amor părintesc, așa cum pretind, ci pentru a fi umiliți astfel copiii altora – și, prin ei, părinții. Dacă se întâmplă să și moară și ai lor să sufere până la ruperea sufletului, asta e. Știau foarte bine că fiul lor nu poate să facă decât mult rău în jur. Numitul Vlad a fost antrenat de părinții săi, înarmat și aruncat între oameni ca un terorist sinucigaș”, conchide CTP.

Citeşte şi: Accident cu 8 victime la Galaţi după ce o şoferiţă a intrat pe contrasens, cod roşu de intervenţie

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Premieră ”vestimentară” la Cupa Mondială 2026. Ce se va întâmpla cu marile staruri Messi, Ronaldo, Modric sau Neuer
Capital.ro
UDMR, mesaj tranșant pentru Ilie Bolojan: Nu mai poate fi premier
Playtech.ro
Poți intra la facultate dacă nu ai promovat Bacalaureatul? Ce opțiuni există pentru absolvenții de liceu
Adevarul
Dulcele iubit al verii care cucerește toate vârstele. Mihaela Bilic: „Să nu vă fie teamă pentru siluetă, înghețata e cel mai dietetic desert”
wowbiz.ro
„Folosea medicamente antidepresive puternice” Mărturia explozivă a mamei lui Ece Irtem. Prin ce trecea celebra actriță
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cine e Vozinha, portarul echipei Capul Verde care a devenit viral după meciul cu Spania. Mama lui nu a putut fi alături de el, deoarece nu a avut bani de viză
iamsport.ro
Boateng ar putea fi înlocuit la Dinamo de ”achiziția excelentă” realizată de club: ”Singurul care poate face asta! Vine dintr-o altă lume”
MediaFlux
Trump, lovitură pentru Putin. S-a înțeles deja cu Ucraina
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Din ce sunt fabricate brichetele de foc și cât de eficiente sunt în sezonul rece