CTP prevede o catastrofă după victoria lui Trump în alegerile din SUA: „Se scurg ultimii ani, poate ultimele luni. La capătul mandatului lui Trump va fi prea târziu”

Jurnalistul Cristian Tudor Popescu (CTP) a publicat o analiză dură pe Facebook despre posibilele consecințe ale revenirii lui Donald Trump la Casa Albă, criticând impactul politicilor sale asupra crizei climatice și a războiului din Ucraina.
Mircea Filipescu
18 nov. 2024, 09:54
CTP prevede o catastrofă după victoria lui Trump în alegerile din SUA:

Într-o postare intitulată „În timp ce…”, Cristian Tudor Popescu (CTP) atrage atenția asupra pericolului reprezentat de trumpism și asupra lipsei de acțiune la nivel global în fața urgenței climatice.

„Conferința ONU de la Baku privind distrugerea climei s-a transformat, după victoria lui Trump, într-un iarmaroc planetar al negustorilor de combustibili fosili avându-l ca broker pe gazda Ilham Aliyev, președintele Azerbaidjan. În timp ce, propagându-se ca un cancer, trumpismul declanșează toate aceste pusee de nebunie lacomă, se scurg ultimii ani, poate ultimele luni, în care încălzirea globală mai poate fi ținută sub linia roșie de 1,5 grade. La capătul mandatului Trump, va fi cu siguranță prea târziu.”, a scris CTP pe pagina sa de Facebook.

Popescu subliniază că anul 2024 a fost martorul celor mai devastatoare fenomene meteo din istorie, făcând legătura între lipsa de voință politică și agravarea crizei climatice.

În aceeași postare, jurnalistul compară apelurile liderilor Olaf Scholz și Ilie Bolojan, considerându-le inutile și ironizând efectele lor.

„Olaf ‘Cârnat’ Scholz i-a telefonat lui Putin și i-a ‘dat ordin’ să-și retragă trupele din Ucraina. La noi, Ilie Bolojan i-a urmat exemplul, făcând un apel către Geoană, Lasconi și Ciucă să se retragă doi în favoarea unuia, cu același rezultat.”, mai scrie acesta.

Citeşte şi: EXCLUSIV/ Ludovic Orban îi pune la colț pe contracandidați. „Nu au venit la nicio dezbatere. Este o gravă lipsă de respect față de cetățeni”

Cristian Tudor Popescu a criticat și poziția lui Donald Trump privind conflictul din Ucraina, ironizând declarațiile fostului președinte american.

„D. Trump ‘a bătut cu pumnul în masă’, ‘a pus piciorul în prag’, ‘a luat taurul de coarne’, făcând vorbire că războiul din Ucraina trebuie să înceteze. Mișcat până la lacrimi în zona șezutului, Putin atacă masiv, cu valuri de rachete și drone, obiective civile și energetice de pe teritoriul Ucrainei până la granița cu NATO, pentru a-i ucide pe ucraineni direct și prin frig.”, este de părere CTP.

Popescu își încheie postarea cu o observație ironică la adresa tuturor românilor, pe care îi ceartă că sunt mai atenţi la alegerile din ţară decât la crizele globale.

„Dar ce ne pasă nouă de toate chestiile astea îndepărtate și cețoase, când avem știrea că M. Ciolacu a făcut covrigi?…”, îşi încheie CTP postarea.

Citeşte şi: Decizia lui Biden de a permite Ucrainei să atace Rusia cu rachete americane ar putea declanşa al Treilea Război Mondial: „Statul ucrainean ar putea încheia în ruine până dimineaţă”

DailyBusiness
Propaganda comunistă prinde pe TikTok. 130 de milioane de vizualizări din doar 200 de postări
Spynews
Un nou femicid, în România! O femeie ar fi fost ucisă de concubinul beat
Fanatik.ro
El este cel mai în vârstă campion olimpic! Are 98 de ani, dar mai e activ și astăzi: ”Merg 3 ore și jumătate pe zi”
Capital.ro
O voce de excepție a României a încetat să mai cânte. S-a stins din viață o cântăreață și un dascăl care avea iubirea tuturor
Playtech.ro
Ce înseamnă „recalculare din oficiu” și „recalculare la cerere”. Care e diferența
Adevarul
Aleksandr Dughin, ideologul Kremlinului, reacționează la planul de pace al SUA: „Ucraina va fi a noastră complet în maximum doi ani”
Președintele Nicușor Dan a promulgat legea! A intrat în vigoare o nouă regulă pentru comercianți, iar cei care nu o respectă riscă amenzi usturătoare
Economica.net
Cât va creşte euro, ce se va întâmpla cu preţurile, în decembrie şi în 2026
kanald.ro
Noi întreruperi de curent programate în București, Ilfov și Giurgiu între 24 și 28 noiembrie. Zonele unde alimentarea cu energie va fi oprită temporar
iamsport.ro
Cristi Borcea și-a ales preferatul pentru funcția de primar al Capitalei: ”Doarme 2-3 ore pe noapte”
MediaFlux
CASS eliminat pentru mame, veterani, foști deținuți politici, invalizi. Senatul a adoptat proiectul PSD
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume