Cu cât sunt mai mari chiriile din Bucureşti decât rata unui credit pentru o locuinţă

Chiriile pe care le plătesc bucureştenii pentru un apartament sunt în multe cazuri mai mari decât rata la un credit ipotecar pentru acelaşi tip de locuinţă, potrivit calculelor portalului anunturiparticulari.ro.
Romania TV
06 feb. 2013, 10:45
Cu cât sunt mai mari chiriile din Bucureşti decât rata unui credit pentru o locuinţă

„Stagnarea care a caracterizat piaţa închirierilor în 2012 îi pune pe chiriaşi în faţa unei noi realităţi imobiliare. Conform calculelor anunturiparticulari.ro, chiria lunară pentru o garsonieră din Drumul Taberei ajunge să fie cu 40% mai mare decât rata la un credit ipotecar pentru acelaşi tip de locuinţă”, se arată într-un comunicat al portalului.

În Bucureşti, cei interesaţi de achiziţionarea unei garsoniere pot achita, în medie, o rată cu 26% mai mică decât chiria, în funcţie de zonă.

Diferenţele dintre rata bancară şi chiria lunară pornesc de la 16% în favoarea ratei, în cartiere precum Colentina. Astfel, dacă accesarea unui credit ipotecar pe o perioadă de 30 de ani pentru achiziţionarea unei garsoniere presupune o rată lunară în jurul a 150-180 euro, chiria solicitată de proprietari pentru acelaşi tip de unitate porneşte de la aproximativ 205 euro în zone precum Militari sau Colentina, 212 euro la Bucur Obor şi trece de 230 euro în Dristor sau Piaţa Iancului.

Deşi programul guvernamental „Prima Casă” pare cel mai avantajos prin prisma avansului minim pe care trebuie să îl plătească un cumpărător, băncile au oferte cu dobânzi comparabile celor de la „Prima Casă”.

În ceea ce priveşte începutul de an pe segmentul închirierilor din Capitală, piaţa pare să rămână paralizată pe aceleaşi coordonate ca la finalul anului trecut. Raportul lunar de monitorizare imobiliară anunturiparticulari.ro indică variaţii de maxim +/- 2% la apartamentele de două şi trei camere, comparativ cu finalul lui 2012.

Modificări accentuate de preţ nu se observă nici pe interval de un an în ceea ce priveşte chiriile medii solicitate de proprietarii de apartamente vechi din Capitală. Spre deosebire de ianuarie 2012, chiriaşii plătesc în medie o chirie cu aproximativ 6% mai mică pentru un apartament de trei camere, dar şi cu 3% mai mare pentru o unitate de patru camere.

Chiriile garsonierelor au stagnat în ultimele două luni la o medie în jur de 225 euro la nivelul întregii Capitale. Chiria solicitată de proprietari a scăzut insesizabil, cu doar un euro, pe un interval de 30 de zile, şi cu 1% comparativ cu luna ianuarie a anului 2012, de la 228 euro.

Într-o situaţie similară se înscriu şi apartamentele de două camere pentru care proprietarii bucureşteni cer la început de 2013 o chirie de 321 euro, în scădere cu 1% faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut. Comparativ însă cu luna decembrie 2012, proprietarii au crescut uşor pretenţiile, de la 314 euro, echivalentul unei variaţii de +2%.

În cazul chiriaşilor unui apartament de trei camere, aceştia plătesc în prezent cu 6% mai puţin faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut. Astfel, dacă în ianuarie 2012, chiria pentru o astfel de unitate era, în medie, de 469 euro/ lună, aceasta ajunge în prezent la 439 euro. Se constată o uşoară depreciere şi pe acest segment pe un interval de 30 de zile, de la 448 euro/ lună, cât indicau statisticile la finalul anului trecut, echivalentul unei scăderi de -2%.

Apartamentele de patru camere sunt singurele unităţi care par să fi câştigat teren atât de la o lună la alta, cât şi raportat la un interval de 12 luni. Proprietarii solicită o chirie medie de 674 euro/ lună la început de 2013, cu 3% mai mult faţă de ianuarie 2012, dar şi cu 19% peste nivelul de 567 euro din decembrie anul trecut. Variaţiile mai accentuate sunt însă fireşti pe acest segment în condiţiile unui număr de oferte inferior celui de pe celelalte segmente.

În ceea ce priveşte oferta, anul 2013 pare să fi început cu o uşoară creştere a numărului de apartamente disponibile la închiriere pentru prima oară pe piaţă. În ianuarie, proprietarii din Bucureşti au scos la închiriere un total de 2.132 unităţi, de la garsoniere la apartamente de patru camere. Oferta este mai bogată atât comparativ cu aceeaşi perioadă a anului trecut (+11%), dar şi decât în urmă cu 30 de zile (+66%).

„În condiţiile în care chiria lunară depăşeşte rata pentru un apartament similar, închirierile rămân preferatele celor care îşi doresc să îşi schimbe locuinţa mai frecvent. Cel mai probabil, într-un asemenea context, piaţa închirierilor nu va suporta modificări accentuate ale chiriilor medii solicitate de proprietari. Excepţie ar putea face doar apartamentele de patru camere unde, pe fondul unui număr redus de oferte, ne putem aştepta la variaţii atât pozitive, cât şi negative considerabile chiar şi pe un interval de 30 de zile”, apreciază sursa citată.

DailyBusiness
Concediile medicale, sub lupă. Ministerul Sănătății investighează posibile abuzuri sistemice: Nu mai accept să plătim vacanțe inventate
Spynews
Bacalaureat 2025. Rezultatele finale din sesiunea de vară au fost publicate. Vezi ce notă ai luat la fiecare probă
Bzi.ro
Ion Țiriac, cadou fabulos pentru Kira Hagi! A aparținut Ducesei de Kent
Fanatik.ro
Pe urmele panterei negre scăpate de bulgari. Ce spune primarul din Prundu, locul de unde s-a dat alarma: ”Am fost și eu acolo. Le-am zis cetățenilor să evite locul”
Capital.ro
Călin Georgescu nu mai scapă! Va fi trimis în judecată. Decizie pentru fostul candidat la alegerile prezidențiale
Playtech.ro
Obligatoriu pentru toți stăpânii de animale din România. Ce trebuie să facă în zilele caniculare, legea este clară
DailyBusiness
Ministrul Muncii: „Fără excepții!” Sporul pentru condiții vătămătoare, plafonat la 300 de lei pentru toți angajații din sectorul public
Adevarul
Spectacol și doliu la Phenian. Kim Jong Un, omagiu pentru soldații nord-coreeni căzuți pe frontul din Ucraina. Cum a apărut la televiziune
wowbiz.ro
WOWbiz EXCLUSIV: Irina Columbeanu a sosit ÎN MARE SECRET în România! Avem primele imagini de la aeroport
Spynews
Andreea. Amelia. Teodora. Numele primelor trei ispite feminine, din sezonul 9, Insula Iubirii, care începe din 21 iulie, la Antena 1!
Spynews
Tatăl lui Nicușor Dan a murit! Doliu în familia președintelui României
Evz.ro
Primul vampir nu a fost în România, Serbia susține că l-a avut pe predecesorul lui Dracula
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Gigi Becali şi-a făcut apariția cu mare stil la nunta fiicei lui Gică Hagi! Cum a arătat miliardarul de la FCSB
kanald.ro
Sebastian, un băiat de doar 12 ani, s-a stins din viață după o provocare de pe TikTok. Mesajul sfâșietor al părinților: „Vă rugăm, vorbiți cu copiii voștri”
Cancan.ro
Victor, un elev din București, a luat 8.70 la Istorie Ce notă finală a obținut după ce a făcut contestație: 'Am plâns'
Playsport.ro
Semnele de pe ecranul telefonului tău pot arăta că ești spionat. Microfonul sau camera...
Capital.ro
Călin Georgescu ia măsuri. Anunțul serii făcut de fostul candidat. Am demarat acțiuni legale
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Milionarul a petrecut noaptea cu o blondă, înainte să anunțe despărțirea de soție. S-a aflat cine e misterioasa femeie
stirilekanald.ro
VIDEO Filmul tragediei din Vâlcea, în care Eduard și George au ars de vii într-un accident groaznic, la doar 23 și 24 de ani! Erau urmăriți ca în filme de polițiști
Mihai Leu, în continuare în stare gravă! Mesajul transmis de Institutul Clinic Fundeni
MediaFlux
Pensionarii primesc 679 de lei pe lună. Anunț al Casei Naționale de Pensii
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Arborii exotici au prins rădăcini și la noi. Fructul minune bogat în vitamina C care s-a aclimatizat perfect și aduce profit fermierilor