Cu ce propunere a mers USL la Cotroceni

RTV.net vă prezintă în exclusivitate propunerile pe care delegaţia USL le-a făcut astăzi lui Traian Băsescu.
Romania TV
14 dec. 2011, 11:59
Cu ce propunere a mers USL la Cotroceni

Opoziţia i-a prezentat lui Traian Băsescu un „plan în cinci puncte pentru reducerea deficitelor”. Planul prevede

1. Înfiinţarea unui comitet de criză Putere-Opoziţie-BNR

2. Adoptarea unei legi, cu majoritate calificată, prin care să se impună obligativitatea respectării regulilor privind deficitul şi disciplina bugetară.

3.Instalarea unui guvern de tehnocraţi cu susţinerea largă a grupurilor parlamentare, care să asigure implementarea măsurilor convenite, fără obiective electorale.

4.Acest guvern va avea ca sarcină şi elaborarea unei noi  legi electorale care să prevadă şi reducerea numărului de parlamentari la 300 şi să asigure desfăşurarea unor alegeri libere şi corecte.

5.Revizuirea amplă, de către noul Parlament, a Constituţiei, până la 31 iunie 2013.

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
O tânără din Bacău, găsită decedată, lângă o șină de cale ferată. Ar fi fost ucisă aseară. Autorul este în continuare căutat
Fanatik.ro
Gigi Becali anunță plecarea lui Mircea Lucescu de la naționala României: ”Atât mai stă”
Capital.ro
Reguli la bloc. Situația în care proprietarii n-au dreptul să țină ușa închisă. Vecinii te obligă legal să permiți accesul
Playtech.ro
Cine poate contesta certificatul de moștenitor. Cum se procedează
Cum poate fi învinsă Rusia „pe cale inteligentă”
wowbiz.ro
„Încă un medic a murit în gardă”. Tudor Ciuhodaru trage un semnal de alarmă, după moartea Ștefaniei Szabo: „Sindromul Karoshi ucide în tăcere. Oare câți trebuie să mai moară?” | EXCLUSIV
Economica.net
Noi taxe! Cât vom plăti în plus şi pentru ce
kanald.ro
Tatăl Sarei aduce noi acuzații clinicii dentare: „Au chemat-o să o omoare. Au vrut să șteargă toate înregistrările”
iamsport.ro
Candidatul la Primăria București și Marian Ceaușescu, la un pas de bătaie în fața Biroului Electoral Municipal: ”Bâlbâitule, nu mai jigni lumea” / ”Securistule! Nu ți-e rușine?”
MediaFlux
Se fac angajări! Salariile trec de 4.000 de lei
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume