Culmea sancţiunilor. Un fotbalist a fost amendat cu 1.200 de dolari, pentru că a sărutat mingea

Argentinianul Sergio Lopez, fotbalist profesionist în prima ligă din Ecuador, a fost amendat cu suma de 1.200 de dolari (1.000 de euro) pentru că a sărutat mingea.
Ionela Marcu
01 sept. 2020, 14:46
Culmea sancţiunilor. Un fotbalist a fost amendat cu 1.200 de dolari, pentru că a sărutat mingea

Jucătorul formaţiei Aucas din Quito a recurs la acest gest după meciul cu Macara, disputat, vineri, pe teren propriu, şi încheiat cu scorul de 1-0. Luni, a venit şi amenda Comisiei de Disciplină, pentru încălcarea protocolului sanitar, adoptat cu scopul de a împiedica răspândirea noului coronavirus.

Sergio Lopez este primul fotbalist sancţionat pentru acest lucru, dar nu singurul. Cinci fotbalişti au primit aceeaşi sumă drept penalitate financiară după ce au făcut schimb de tricouri cu adversarii, altă încălcare a protocolului sanitar.

Citeşte şi Covid-19 în Formula 1. Sergio Perez, pilotul celor de la Racing Point, testat pozitiv: nu va participa la MP al Marii Britanii

Două cluburi au fost amendate pentru că nu au pus în aplicare măsurile sanitare: Liga de Portoviejo, pentru că nu a furnizat o trusă de prim ajutor şi Barcelona SC, pentru că nu a pus la dispoziţie alcool sau gel pentru dezinfectarea mâinilor.

Fotbalul s-a reluat în luna august în Ecuador după o întrerupere de cinci luni cauzată de pandemia de coronavirus. În această ţară, au fost înregistrate peste 113.000 de cazuri de infectare cu Sars-CoV-2 şi peste 6.500 de morţi, la o populaţie de aproximativ 17 milioane de locuitori. Autorităţile mai iau în considerare circa 3.700 de decese posibil legate de infectarea cu noul coronavirus.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Meteorologii au anunțat vreme extremă în România. Cod galben de caniculă și avertizare de vijelii | HARTA
Fanatik.ro
Ce lovitură pentru campionul României cu Universitatea Craiova! Semnează cu o echipă de tradiție din Italia
Capital.ro
Regulă la bloc în 2026. Documentele pe care proprietarii le pot verifica. Ce obligații are administratorul privind banii
Playtech.ro
Orașul european în care chiria pornește de la 237 de euro. Este pe locul doi în topul destinațiilor pentru muncă
Adevarul
„Rămășiță din anii ’90... azi nu mai înseamnă nimic”. De ce își pun mulți șoferi stickere IPA pe mașini și ce spune legea
wowbiz.ro
Nepotul lui Mircea Rednic a murit cu câteva ore înainte de nuntă! Marius Totolici s-a stins în somn la doar 37 de ani. Ce a arătat autopsia?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O nouă dronă a fost doborâtă pe teritoriul României. Ministrul Apărării a făcut anunțul
iamsport.ro
L-a cunoscut pe ”cel mai mare antrenor român” din istorie și a rămas uluit: ”Un adevărat domn, era de altă clasă!”
MediaFlux
Donald Trump amenință să atace o nouă țară din Orientul Mijlociu: Îi bombardăm de nu se văd
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat