Cum a afectat pandemia veniturile românilor. 44% dintre angajați aveau în iulie o situație financiară mai proastă decât în aprilie

Circa 44% dintre angajaţii români spun că situaţia lor financiară este mai proastă în luna iulie comparativ cu aprilie, 52% dintre ei spun că situaţia financiară a rămas la fel, iar 4% spun că acum le este mai bine din punct de vedere financiar, conform unui studiu al Eurofound (Fundaţia Europeană pentru Îmbunătăţirea Condiţiilor de Muncă şi Viaţă).
Iulian Tudor
30 sept. 2020, 14:18
Cum a afectat pandemia veniturile românilor. 44% dintre angajați aveau în iulie o situație financiară mai proastă decât în aprilie

„În general, în luna iulie mai puţini respondenţi au spus că situaţia lor financiară este mai rea decât în ediţia sondajului din aprilie (34% faţă de 38%). Proporţiile au scăzut semnificativ în Belgia, Bulgaria, Franţa, Germania, Grecia şi Italia. Numai în Italia (-13 pp), Bulgaria (-10 pp) şi Belgia (-5 pp) această scădere este cu cinci puncte procentuale sau mai mult.

Citește și Aproape 600 de şcoli în scenariul ROŞU. Cursurile se ţin în online. Care este situaţia la București

În acelaşi timp, există şi 10 ţări (Finlanda, Germania, Ungaria, Irlanda, Italia, Lituania, Ţările de Jos, România, Slovacia şi Suedia) unde, comparativ cu prima rundă a sondajului, o proporţie semnificativ mai mare de respondenţi au spus, în iulie, că situaţia lor financiară este acum mai bună. Îmbunătăţirea este cea mai mare în Irlanda (Ă10 pp), Lituania şi Finlanda (ambele Ă5 pp)”, scriu autorii studiului, citaţi de Ziarul Financiar.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Cum arată casa în care s-a ascuns criminalul de 13 ani din Cenei, după moartea lui Mario. Ce s-a găsit în patul lui
Fanatik.ro
Gigi Becali i-a semnat sentința lui Dennis Politic după FCSB – Fenerbahce 1-1: „Îl dau! M-am convins!”
Capital.ro
Românii care stau în locuință cu chirie. Dreptul proprietarului nu e nelimitat. Se consideră clauză abuzivă
Playtech.ro
„Două mingi” sau „două mingii”: Care este forma corectă în română
Adevarul
Un tânăr din Bulgaria s-a costumat în fantomă pentru a speria șoferii, iar prietenii lui aruncau cu pietre în mașini
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Răsturnare de situație în cazul tragediei din Timiș. Microbuzul nu avea sistem de asistență
iamsport.ro
BREAKING | S-a rezolvat transferul: pleacă de la FCSB și semnează cu o echipă din SuperLiga! În ce condiții renunță Becali la jucător
MediaFlux
Nicușor Dan a găsit vinovații în cazul uciderii lui Mario. Ce vrea să facă președintele
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil