Cum a reușit Elena Dascălu să obțină cea mai mare medie la Evaluarea Națională: „Au fost multe nopți nedormite, mult stres, dar s-au văzut rezultatele”

Colegiul Național „Mihai Eminescu” din Botoșani se mândrește anul acesta cu eleva Elena Dascălu, care a obținut cea mai mare medie la Evaluarea Națională.
Alina Costache
08 iul. 2024, 11:09
Cum a reușit Elena Dascălu să obțină cea mai mare medie la Evaluarea Națională: „Au fost multe nopți nedormite, mult stres, dar s-au văzut rezultatele”
Cum a reușit Elena Dascălu să obțină cea mai mare medie la Evaluarea Națională: „Au fost multe nopți nedormite, mult stres, dar s-au văzut rezultatele”

Elena Dascălu este mândria din Botoșani, obținând media 9,95 la Evaluarea Națională. Cu notele 10 la Matematică și 9,90 la Limba și literatura română, adolescenta a demonstrat că a muncit din greu în cei patru ani de gimnaziu.

Citește și: Diferenţe majore la Evaluarea Naţională 2024. Cele mai slabe şi cele mai bune şcoli din ţară

Cum a reușit Elena Dascălu să obțină cea mai mare medie la Evaluarea Națională

Elena susține că a muncit mult pentru aceste rezultate și că se bucură că nu a fost nimic în zadar.

„Sunt foarte mândră de mine, știu cât am muncit în acești ani și chiar au fost rezultatele pe măsura așteptărilor. La literatură a fost totul perfect, deci nu am de ce să fac contestație, este mai mult decât suficient. La gramatică a fost cuvântul „complecși” (n.r. singurul exercițiu greșit). De patru ani tot muncesc, de la intrarea la Colegiul Național „Mihai Eminescu”. De atunci muncesc în fiecare an, au fost multe nopți nedormite, mult stres, dar s-au văzut rezultatele”, a povestit Elena Dascălu.

Elena are acum planuri mari după absolvire ciclului gimnazial. Ea vrea să facă și liceul aici, apoi se gândește serios să urmeze Medicina, însă este deschisă și la alte oportunități ale viitorului.

„Da, tot la Colegiu Național „Mihai Eminescu”, pe profil real, științe ale naturii. Mă gândesc la opțiune de Medicină, dar să vedem ce îmi oferă viitorul și în ce direcție voi merge”, a mai spus copila.

Elena a ținut să transmită un mesaj de încurajare pentru elevii care vor păși din toamnă în clasa a VIII-a: „Multă încredere în ei pentru că știu, sunt capabili de foarte mult lucruri. Deși știu foarte bine că mulți nu suntem încrezători în noi deoarece credem că nu știm, nu putem, dar trebuie să credem că o să reușim și o să fie bine”.

Citește și: Medii tot mai mici la liceele din țară! Avertismentul directorilor celor mai bune colegii din București: „Poate fi 10 la Evaluarea Naţională şi să nu fie de 10 când vine la liceu”

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
A fost găsit cuplul din București, dat dispărut pe Transalpină. În ce stare sunt Mihaela și Horațiu
Fanatik.ro
Schimbare radicală pentru fostul coleg al lui Adrian Mutu care era confundat cu un om al străzii. Cum arată acum
Capital.ro
România, printre țările cu cele mai mici facturi la energie. Cât plătesc românii comparativ cu restul Europei
Playtech.ro
Greșeli pentru care poți rămâne fără permis de conducere în Grecia. O simplă parcare l-a lăsat pe un român fără dreptul de a conduce timp de două luni
Adevarul
De anul viitor, elevii ar putea fi puși să meargă la biserică pentru a fi evaluați la Religie. Expert: „O sursă generatoare de inechitate”
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lucia și Constantin sunt cei doi soți care și-au pierdut viața în urma accidentului din Grecia, alături de bebelușul lor. Fiica de 8 ani este în stare critică
iamsport.ro
Ofertă de 8 milioane de euro pentru CFR Cluj! Cine vrea să cumpere clubul. Reacția conducerii
MediaFlux
Ce e interzis să faci pe 20 iulie! Sărbătoare mare în calendarul ortodox
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România