Cum găteşti corect cu ulei de cocos

Uleiul de cocos nu se folosește doar pentru înfrumusețare, ci și ca substitut pentru untul sau margarina, pe care le folosim la gătit sau prăjiturit. Acestea conțin un număr mare de grăsimi periculoase pentru organism. Uleiul de cocos, conține grăsimi sănătoase de care organismul are nevoie zilnic și care ajută la menținerea sănătății inimii.
Alina Costache
19 feb. 2016, 06:35
Cum găteşti corect cu ulei de cocos

Uleiul de cocos este o alternativă la unt, fiind mult mai sănătos decât alte uleiuri. Gătite cu ulei de cocos, mâncarea sau deserturile vor avea un gust mai bun, potrivit doctorulzilei.ro.

Uleiul de cocos se topește la 75 C și îl poți substitui cu untul 1 la 1, adică câte linguri de ulei de floarea soarelui foloseai înainte, atâtea de ulei de cocos folosește acum.

Uleiul de cocos conține grăsimi saturate în lanț mediu, care este ars mai repede decât este depozitat în grăsime. Uleiul de origine animală este mai degrabă depozitat ca grăsime, decât ars atunci când faci sport.

Citeşte şi Minuni pentru sănătate ale uleiului de cocos

DailyBusiness
Bolojan răspunde criticilor PSD: „Mi-am respectat mandatul și programul de guvernare”
Spynews
Prima iubire a lui Tzancă Uraganu, Lambada, se tunează! Vrea să îi ia fața Alinei Marymar
Fanatik.ro
Fosta vedetă din SuperLiga, pe teren la primul meci al lui CS Păulești după scandalul pariurilor: „De ce să sufere copiii din cauza unora care n-au ce să caute în fotbal?!”
Capital.ro
Pensionarii care nu vor primi niciun ban în plus. ÎCCJ, decizie pe grupa de muncă: Nu beneficiază de recalculare
Playtech.ro
Contract pe perioadă determinată vs. nedeterminată. Ce impact are asupra vechimii în muncă
Adevarul
Consilier al guvernatorul BNR: România a pierdut 8 miliarde de euro în două zile înaintea turului doi al prezidenţialelor
wowbiz.ro
Pensia neîncasată înainte de deces în România. Ce se întâmplă cu banii și cine poate intra în posesia lor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă la granița României! O dronă rusească a pătruns în spațiul aerian românesc, la nord de Sulina
iamsport.ro
”Trăiesc ca noi în epoca lui Ceaușescu!”. Țara importantă din Europa unde ”se moare de foame”. Banciu: ”Salariile sunt mai mari în București, e o catastrofă”
MediaFlux
Cutremur în zona Vrancea. S-a simțit puternic în multe localități: ”S-a simțit ca două zguduituri”
stirilekanald.ro
(P) Importanța farmacistului în alegerile informate pentru sănătatea inimii
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat