Cum petreceau de Paște Nicolae și Elena Ceaușescu. Ce meniu aveau de sărbători și ce cerințe speciale respectau angajații lor

Nicolae și Elena Ceaușescu considerau Paștele ca fiind o zi ca oricare alta. Preferau să se odihnească în prima parte a zilei și să consume preparate tradiționale, apoi să muncească în cea de-a doua parte a zilei.
Alina Costache
19 apr. 2025, 14:22
Cum petreceau de Paște Nicolae și Elena Ceaușescu. Ce meniu aveau de sărbători și ce cerințe speciale respectau angajații lor
Cum petreceau de Paște Nicolae și Elena Ceaușescu. Ce meniu aveau de sărbători și ce cerințe speciale respectau angajații lor

Nicolae și Elena Ceaușescu petreceau boierește de Paște, însă aveau obiceiuri diferite față de cele tradiționale. Cei doi jucau volei, șeptică, nu posteau și nu mergeau la biserică. În plus, nici măcar nu rosteau celebra expresie „Hristos a înviat!” și nici nu erau adepții obiceiurilor religioase.

Cum petreceau Nicolae și Elena Ceaușescu de Paște

Nicolae și Elena Ceaușescu aveau un meniu opulent de Paște, care includea ouă roșii, miel și cozonac, alimente care erau considerate un lux pentru mulți români, mai ales după 1980. Menajera lor, Suzana Andreiaș, era instruită să pregătească cozonacul chiar în ziua de sărbătoare.

Citește și : Cum arăta Iisus Hristos? Chipul a fost recreat de inteligența artificială, pe baza Giulgiului din Torino

Cei doi nu tratau Paștele ca pe o sărbătoare religioasă, ci mai degrabă ca pe o zi obișnuită de duminică. În ajun, aceștia continuau să lucreze, participând la ședințe și vizite oficiale, iar după prânz se deplasau la Snagov.

„Dacă ei se deplasau acolo, implicit și ceilalți demnitari cu soțiile urmau traseul tovarășilor. Îi țineau permanent sub ochi, pentru a nu-și face un alt program sau să se întâlnească într-un «grup fracționist».

Programul comun era același – mese, volei, șeptic, șah pentru bărbați, plus bârfă pentru femei. Respectau tradiția doar la ceea ce puneau pe masă într-o asemenea sărbătoare. Consumau miel, cozonac, aveau și ouă roșii”, a povestit istoricul Lavinia Betea pentru Gândul.ro, scriitoare și jurnalistă, autoarea mai multor cărți despre viața Ceaușeștilor.

Citește și : Unde petrec Monica Bîrlădeanu și Valeriu Gheorghiță primul Paște, după ce s-au căsătorit. Locul de poveste pe care l-au ales / FOTO

Cei doi consumau preparate simple, însă după ce Nicolae Ceaușescu a fost diagnosticat cu diabet, aceștia au urmat un regim alimentar special, pe care l-au respectat împreună.

„Bucătarii nu puteau fi decât vârfuri în profesia lor. Le gătea însă și menajera, Suzana Andreiaș pe care o aveau de la începutul anilor ’60. Exceptând talentul bucătarilor, ca gurmand nu cred că ți-ai dori regimul lor. Ca adept al hranei sănătoase, da”, a spus Lavinia Betea.

Zoia Ceaușescu, fiica celor doi, a avut o perioadă de criză religioasă.

„Când s-a botezat, a ținut post, a încercat să învețe diverse treburi de gospodină. N-a stagnat în acea criză”, a adăugat scriitoarea.

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Panică în Dubai! O dronă a lovit un zgârie-nori. Imagini terifiante
Fanatik.ro
Sorana Cîrstea, apariție de senzație după despărțirea de fiul lui Ion Țiriac. Apare rar în această ipostază
Capital.ro
Statul îți ia proprietatea. Nu se poate face nimic. Proprietarii își pierd dreptul asupra propriilor bunuri
Playtech.ro
Cât timp lucrează efectiv un parlamentar. Tot ce trebuie să ştii despre funcţia din Parlament
Adevarul
Porci mistreți cu grăsime „albastru neon”. Ce suspectează cercetătorii și de ce carnea acestora nu trebuie consumată
wowbiz.ro
Motivul pentru care colegii din trupa Holograf nu își vor lua rămas-bun de la Mugurel Vrabete! Gestul emoționant pe care l-a făcut soția lui Romeo Dediu la priveghi | EXCLUSIV
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Durere fără margini în Constanța. O fetiță de 5 ani și-a pierdut viața după ce casa în care se afla a fost cuprinsă de foc. Mama și fratele ei sunt în stare gravă
iamsport.ro
Radu Banciu, concediat de patronul milionar: ”Nu ne mai plătea de luni de zile și am făcut o grevă! M-a sunat și m-a dat afară, am plecat fără niciun regret”
MediaFlux
Stare de criză declarată în România după războiul din Orientul Mijlociu. Ministrul Energiei cere prețuri maxime la carburanți
stirilekanald.ro
Adio, albastru de Voroneț? Când se găsesc bani pentru restaurarea picturii exterioare de la celebra mănăstire din patrimoniul UNESCO?
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj