Cum răspunde judecătoarea Iulia Motoc la acuzaţia de INCOMPATIBILITATE

Ministrul Justiţiei, Titus Corlăţean, a acuzat miercuri că doi judecători ai Curţii Constituţionale sunt incompatibili şi trebuie să-şi înceteze mandatul. Judecătoarea Iulia Motoc respinge acuzaţia ministrului Justiţei. 
Romania TV
27 iun. 2012, 19:18
Cum răspunde judecătoarea Iulia Motoc la acuzaţia de INCOMPATIBILITATE

Judecătoarea CCR Iulia Motoc răspunde acuzaţiei aduse de ministrul Justiţiei, Titus Corlăţean.

Relativ de la declaraţia Ministrului Justiţiei legată de incomptabilitatea mea amintesc următoarele:

1. Calitatea de expert al unui organism nu este o funcţie publică. Mulţi membri ai Comisiei de la Veneţia sunt judecători ai Curţilor Constituţionale

2. Sunt expert neremunerat în Comitetul Drepturile Omului, O.N.U şi Agenţia pentru Drepturi Fundamentale a UE

3. Aceste două calităţi nu sunt funcţii publice„, a scris judecătoare Iulia Motoc pe pagina de Facebook.

 

Ministrul Justiţiei a declarat miercuri seara la România TV că doi judecători ai CCR, Augustin Zegrean şi Iulia Motoc, sunt in stare de incompatibilitate şi trebuie revocaţi de la Curtea Constituţională.

„Aştept mâine ca plenul CCR, potrivit legii, să constate starea de incompatibilitate şi aceşti doi judecători să-şi înceteze mandatul„, a spus ministrul Titus Corlăţean.

Acuzaţia de incompatibilitate a judecătorilor Augustin ZEGREAN și Iulia MOTOC este contrazisă de conducerea ANI.

Domnul judecător Augustin ZEGREAN și doamna judecător Iulia MOTOC nu se află în nicio situație prevazută de Legea 176 /2010 referitoare la respectarea regimului juridic al incompatibilităților, conflictelor de interese sau la existența unor diferențe semnificative nejustificate între averea dobândită și veniturile realizate. Precizăm faptul că, pe rolul Agenției Naționale de Integritate nu există niciun dosar de evaluare în curs, referitor la domnul judecător Augustin ZEGREAN, respectiv la doamna judecător Iulia MOTOC„, se arată într-un comunicat ANI.

VEZI CINE ESTE JUDECĂTOAREA IULIA MOTOC

Curtea Constituţională a decis că reprezentarea României la Consiliul European se va face la nivel de preşedinte. Astfel că preşedintele Traian Băsescu este cel îndreptăţit să participe la reuniunile Consiliului European. 

Primul-ministru Victor Ponta spune însă că şi el va merge joi la Consiliul European.

Decizia Curţii Constituţionale privind reprezentarea României la Consiliul European pune în încurcătură oficialii europeni care se aşteptau ca delegaţia română să fie condusă de către prim-ministrul Victor Ponta. Ponta figurează încă pe site-ul Consiliului ca reprezentând România.

Mai mult, Biroul de presă al Guvernului a transmis presei programul premierului Victor Ponta, potrivit căruia „Primul-ministru Victor Ponta va efectua o vizită la Bruxelles, în perioada 28-29 iunie”.

Până la această oră, Administraţia Prezidenţială nu a precizat dacă Traian Băsescu va participa la Consiliul European de la Bruxelles.

DailyBusiness
Incendiu la un depozit de muniție în Dâmbovița. 25 de persoane evacuate
Spynews
Dovada de necontestat că Bogdan de la Ploiești și Cristina Pucean sunt împreună în Dubai! Au fost filmați unul lângă altul
Fanatik.ro
Universitatea Craiova, ca şi calificată în play-off-ul Conference League după 1-0 cu Mainz! Toate calculele
Capital.ro
Legăturile din spatele ascensiunii lui Călin Georgescu. Tudor Păcuraru dezvăluie legăturile obscure, finanțările externe și pericolele politice
Playtech.ro
Ce trebuie să faci după ora 18:00 pentru a menține căldura în casă toată seara. Așa reduci factura la încălzire
Adevarul
De ce a murit familia aflată în vacanță în Istanbul, potrivit raportului medico-legal. Ipoteza inițială a fost exclusă
wowbiz.ro
Andreea Bălan a dat vestea bombă! Este știrea momentului în showbiz. Ea și Victor Cornea sunt în culmea fericirii
Economica.net
Cât va creşte euro, ce se va întâmpla cu preţurile, în decembrie şi în 2026
kanald.ro
Ciclonul Adel aduce vreme severă în București până duminică. Meteorologii anunță ploi abundente și rafale de vânt
iamsport.ro
Suporterii unei foste adversare a FCSB au venit să o susțină pe Steaua Roșie Belgrad! Cine li s-a alăturat sârbilor în tribună
MediaFlux
Brazi cu prețuri între 17 și 39 de lei. Romsilva scoate la vânzare peste 16.000 de pomi
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
De ce orașe ca Sibiul devin tot mai cool: O analiză a trendurilor urbane și a stilurilor de viață moderne