Cum s-a modificat HARTA INTERLOPILOR din România. Cine sunt mafioţii care terorizează marile oraşe

Criminali urmăriţi prin interpol, luni întregi de negocieri pentru extrădări, mii de percheziţii. Aşa au ajuns unii dintre capii lumii interlope din România în spatele gratiilor. Chiar şi de acolo însă, unii au continuat să îşi coordoneze afacerile murdare. Alţii în schimb, au profitat de locurile rămase libere şi au început lupta pentru sferele de influenţă.
Marius Neagu
11 mai 2015, 14:26
Cum s-a modificat HARTA INTERLOPILOR din România. Cine sunt mafioţii care terorizează marile oraşe

Captura anului în materie de infractori are şi un titlu onorific. Academia infractorilor români, aşa cum s-au autointitulat hoţii care au speriat Europa cu jafuri care nu trebuiau să depăşească 60 de secunde, a fost destructurată la sfârşitul lunii aprilie.

Liderul academiei, Adrian Marin Botez, era urmărit încă din 2007. După mai multe încarcerări şi eliberări, inclusiv peste hotare, a fost săltat din trafic de poliţişti. O dată cu arestarea lui, Academia Infractorilor şi-a închis porţile.

Adrian Botez are legături şi cu alţi infractori vestiţi. Pentru a se răzbuna pe o grupare rivală, el şi-a achiziţionat arme din Spania de la Ion Clămparu. Şi zilele acestuia în lumea interlopă s-au terminat. Cap de porc, aşa cum este cunoscut, a fost recent extrădat în România şi dus în spatele gratiilor.

Răfuielile dintre interlopii din zona Moldovei au şocat România. Cea dintre Fraţii Mararu şi Puiu Mironescu a dus la o captură spectaculoasă a poliţiştilor – Vitalie Proca, asasinul plătit de fraţii Mararu. Proca a reprezentat prima extrădare din Rusia obţinută de România

Iar extrădarea lui Proca merge mână în mână cu alt criminal de renume adus recent în România – Iurie Procopenco, o extrădare făcută de data aceasta din Belarus. Practic acesta a fost condamnat pentru uciderea unui om de afaceri din Bacău. La crimă a fost ajutat de alţi doi interlopi, exact cei despre care anchetatorii au bănuit că l-au găzduit pe Vitalie Proca în timpul şederii lui în România

Alţi interlopi sunt insă mult mai norocoşi: Sile şi Nuţu Cămătaru tocmai ce au ieşit DIN NOU, din spatele gratiilor.

Timişorenii sunt în continuare asediaţi de membrii clanului Cârpaci. Aceştia nu numai că au pus mâna pe aproape tot ce reprezintă clădire istorică în oraş, dar îşi terorizează şi vecinii.

În ciuda tutoror arestărilor, Moldova tot nu a fost curăţată de clanuri. Cordunenii par să fie acum cei mai temuţi infractori. Atât de temuţi, încât fac servicii şi pentru persoane sus-puse. Cel mai recent exemplu vine chiar din dosarul primarului Iaşului, care se folosea de corduneni pentru a-i ameninţa pe bărbaţii care se apropiau de amanta lui.

În ultimii zece ani, harta clanurilor interlopilor din România a suferit numeroase modificări. Unele au pierit prin arestarea sau chiar moartea liderilor. Altele în schimb, au profitat de locul lăsat liber pe piaţa infracţionalităţii şi cresc noile generaţii de interlopi.

DailyBusiness
HAOS la Finanțe! Ședință de urgență după ce Pfizer a blocat conturile ROMATSA
Spynews
Imaginile momentului! Tatăl lui Mario Berinde, dărâmat de durere la mormântul fiului său! Ce gest a făcut | VIDEO
Fanatik.ro
Cum a reacționat Rute Cardoso după ce Cristiano Ronaldo și jucătorii Portugaliei i-au dedicat lui Diogo Jota victoria cu Croația. Postarea sfâșietoare distribuită 
Capital.ro
Ministerul Finanțelor lansează o nouă ediție FIDELIS. Dobânzile ajung până la 7,55%, iar câștigurile sunt neimpozabile
Playtech.ro
Vacanță la mare de la 722 de lei. Hotelierii vin cu oferte de All Inclusive la două stele și servicii gratuite
Adevarul
Godină, reacție în scandalul azilelor din Bihor: „Oamenii erau îngrijiți bine, dar lucrurile nu funcționau legal”
wowbiz.ro
Codruța Filip și Valentin Sanfira, surprinși din nou împreună. Fanii au crezut că nu văd bine
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un tată și-a pierdut fiul de 11 ani, după ce mașina în care se aflau s-a răsturnat în Mehedinți. Bărbatul este în stare gravă
iamsport.ro
Gigi Becali l-a dat afară de la FCSB, iar apoi a fost transferat pe 2.500.000 de dolari
MediaFlux
MApN a primit răspunsul părții ucrainene referitor la incidentul din Portul Constanța cu drona marină: Cauzat cel mai probabil de acțiunile de război electronic ale Federației Ruse
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?