Cum s-a trezit o româncă fără 8.600 de dolari, în Thailanda. Cine i-a ”topit” banii

O româncă plecată în vacanță în Thailanda s-a trezit că îi lipsesc 8.600 de dolari din contul aferent unui card de credit. Banii i-au fost retrași de cineva care a profitat de o împrejurare pe cât de comună, pe atât de păguboasă pentru victimă.
Irina Dumitrescu
23 mai 2025, 18:10
Cum s-a trezit o româncă fără 8.600 de dolari, în Thailanda. Cine i-a ”topit” banii

Vacanța în Thailanda nu a fost prilej de relaxare pentru o româncă. Dimpotrivă. Femeia s-a ales cu stres și mulți nervi, după ce a constatat că îi lipsesc 8.600 de dolari de pe un card de credit.

A fost vorba despre o fraudă bancară, produsă în timp ce victima călătorea de pe insula Koh Phangan spre Phuket.

Respectiva româncă a văzut că din contul aferent unui card de credit îi lipsesc 280.000 baht (circa 8.600 de dolari) și a anunțat autoritățile.

În urma sesizării, polițiștii și reprezentanții biroului de imigrație au colaborat pentru rezolvarea cazului. Șeful Biroului de Imigrație a ordonat urgentarea anchetei, subliniind că un astfel de incident afectează negativ imaginea turistică a Thailandei, notează khaosodenglish.com, potrivit stirileprotv.

Citește și Șoferii cu autoturisme second-hand trebuie să se prezinte la service. Plătesc cu aproape 15% în plus pe mașinile ce au kilometrajul dat înapoi

Cine a lăsat-o fără bani pe româncă

Cercetările au stabilit că banii care lipseau de pe card fuseseră retrași de șoferul unui autocar turistic. Respectivul a recunoscut că a găsit cardul pierdut de româncă în autocar, împreună cu codul pin.

Șoferul a verificat cardul la un bancomat și, după ce a văzut că acesta funcționează, a făcut 14 retrageri, totalizând 280.000 baht.

Autoritățile îl acuză de furt, însușirea fără drept a unui document personal, deținerea și utilizarea ilegală a unui card electronic aparținând altei persoane, într-un mod susceptibil de a produce prejudicii, mai notează sursa citată.

Odată recuperată de la șofer, suma de bani retrasă de acesta va ajunge înapoi la româncă.

Citește și Gigi Becali riscă să rămână fără casă, după ce ar fi construit-o ilegal. Fostul membru AUR ar putea pierde palatul de la mare

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Bomba momentului în televiziune! Diana Bart semnează cu Antena Stars?!? Cum a fost surprinsă de paparazzii Spynews.ro
Fanatik.ro
Sportivul celebru alături de care s-a antrenat Simona Halep! Reacția lui Darren Cahill după ce a făcut publice imaginile
Capital.ro
Călin Georgescu e în doliu. Și-a luat adio de la un mare român: S-a mutat la Cer o stea a demnității românești!
Playtech.ro
Toate măsurile fiscale pentru 2026. Pentru ce vor plăti românii impozite mai mari şi taxe de anul viitor
Adevarul
Obiectul misterios descoperit în colonul unui pacient. Medic chirurg: „M-a înțepat în deget, m-a făcut să îngheț”
wowbiz.ro
Vești de ultimă oră despre starea lui Dan Petrescu. Fiicele lui au venit de urgență în țară: „A slăbit 30 de kilograme”
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Un bărbat din Capitală a ajuns să fie operat de urgență, după ce a fost înjunghiat de vecinul său băut
iamsport.ro
ȘOCANT! MM Stoica l-a dat afară de la FCSB după ce l-a prins că sifonează informații din club: 'Atât de mare era obsesia'
MediaFlux
Cum cresc impozitele la mașini de la 1 ianuarie 2026. CALCULE
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Cum a murit, de fapt, fiul lui Florin Călinescu