Cum va fi VREMEA de CRĂCIUN şi REVELION în toată ţara

Meteorologii au veşti bune pentru sfârşitul de an. De Crăciun şi de Revelion temperaturile vor creşte, astfel că regimul termic va fi foarte plăcut. În ciuda încălzirii vremii, pasionaţii de sporturi de iarnă nu trebuie să se descurajeze, pentru că zăpada deja depusă nu se va topi, iar pârtiile vor fi în stare perfectă.
Romania TV
23 dec. 2012, 09:48
Cum va fi VREMEA de CRĂCIUN şi REVELION în toată ţara

În noaptea de Ajun, peste ţara noastră va pătrunde un are cald dinspre Marea Mediterană. „În Banat se aşteaptă temperaturi de 16-17 grade, în amiaza zilei de Crăciun. În regiunile vestice va fi cel mai cald: 12 grade la Arad, 13 grade la Timişoara, 10 grade la Oradea”, a declarat Viorica Dima, meteorolog România TV.

În ziua de Crăciun, regimul termic va fi foarte plăcut. „În dimineaţa de Crăciun, în partea de est şi de sud a ţării, ar putea să apară ceaţa, care să persiste până spre prânz, cu precădere în Moldova, unde, spre exemplu, la Bacău maxima va fi de 3 grade Celsius, iar la Iaşi, 2 grade. Către nordul Moldovei, la Suceava şi Botoşani, vor fi 6-7 grade Celsius. În Câmpia Română vor fi 2 grade la Craiova, cu ceaţă, 5 grade la Bucureşti, cu şanse mai mici de ceaţă. În Dobrogea, ceaţa dimineţii va dispărea repede şi vor fi 8 grade la Constanţa”, a mai precizat meteorologul.

CITEŞTE AICI PROGNOZA PE TREI ZILE

Specialistul a mai spus că încălzirea preconizată pentru ziua Crăciunului, care va duce mercurul din termometre la valori de 10-12 grade şi în staţiunile montane, nu va reuşi să topească stratul de zăpadă deja depus.

Între Crăciun şi Revelion vor mai fi câteva pasaje frontale care vor aduce precipitaţii: ploi, lapoviţă şi ninsori, cu precădere pe 29-30 decembrie, în estul ţării.

De Revelion, vremea se reîncălzeşte. „În noaptea de Anul Nou vom avea valori în jurul limitei de îngheţ, -2 – -3 grade Celsiu, în regiunile nordice şi cele centrale. vor fi 2-3 grade cu plus, în partea de sud-est a ţării. Undeva în jurul a 0 grade se vor situa temperaturile la scara întregii ţări. Noaptea de revelion va fi una plăcuta, lipsită de precipitaţii şi deloc geroasă”, a conchis meteorologul.

Vezi şi PROGNOZA PE DOUĂ SĂPTĂMÂNI

DailyBusiness
Cătălin Drulă îl acuză pe Ciprian Ciucu de faptul că a condus campania digitală a PNL în vremea în care liberalii l-au promovat pe Călin Georgescu pe TikTok
Spynews
Marina Voica, afectată de criza apei din Prahova! Cum face artista față situației
Fanatik.ro
Alexandru Chipciu și Dan Nistor semnează „la pachet”! „Suntem în discuții avansate”. Exclusiv
Capital.ro
Lovitura finală pentru Călin Georgescu. Planul care îl va distruge. De ce a fost adus Horațiu Potra în România
Playtech.ro
Cât scade factura la curent dacă treci la pompă de căldură în 2025. Calcul simplu pentru o casă de 100 mp
Adevarul
Miza alegerii lui Petrișor Peiu ca „numărul 2” în AUR: „Ori se dezumflă, ori vom fi într-un scenariu mult mai negativ”
wowbiz.ro
Ionel Ganea nu mai e om, la 6 luni după ce și-a pierdut băiețelul. Dezvăluirea care sfâșie inimile tuturor. Marius Șumudică: „Vorbea și plângea…”
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Ies la lumină detalii tulburătoare despre Roxana Moise! Când a depistat fosta concurentă de la „Exatlon” boala care a răpus-o
iamsport.ro
Mesajul femeii care i-a intrat la suflet lui Ion Țiriac. Ileana Lazariuc a comentat și ea
MediaFlux
S-a aflat cine conduce în cursa pentru Primăria Capitalei. Luptă strânsă cu trei zile înainte de votul pentru București
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
Sloturi noi – avantaje și dezavantaje