Cupa Davis 2021. România învinge Portugalia la Cluj şi merge la baraj

Tenismenul Marius Copil l-a învins pe Joao Sousa în al patrulea meci al întâlnirii de Cupa Davis dintre România şi Portugalia de la Cluj-Napoca, astfel că scorul general a devenit 3-1 şi românii au câştigat confruntarea din Grupa Mondială I.

19 sept. 2021, 16:17

Cupa Davis 2021 UPDATE. În Grupa Mondială 1 au avut loc şi au loc în total 12 întâlniri. Dintre câştigătoare, primele opt clasate în ierarhia Davis Cup din 20 septembrie vor evolua în calificările din 2022, iar cele mai slab clasate patru naţiuni vor juca un baraj suplimentar, în noiembrie. Câştigătoarele barajului vor ajunge în calificările din 2022, iar echipele care vor pierde vor evolua în play-off-ul Grupei Mondiale I.

Potrivit Federaţiei Române de Tenis, echipa României va juca barajul din noiembrie.

„Week-end perfect pentru Marius Copil la Cluj-Napoca, în Sala Sporturilor Horia Demian, acolo unde România a câştigat cu 3-1 meciul cu Portugalia din grupa Mondială I a Cupei Davis, iar Marius a contribuit la toate cele trei puncte. Pe două dintre ele le-a adus singur, reuşind să câştige şi cel de-al doilea meci al zilei de duminică, la simplu, 6-3, 2-6, 6-4 cu Joao Sousa, după ce, împreună cu Horia Tecău, câştigase şi meciul de dublu.
La acest scor, cel de-al cincelea meci nu s-a mai jucat, iar România câştigă această întâlnire şi va mai juca în noiembrie 2021 într-un meci de baraj pentru a aceede în Calificările Davis Cup by Rakuten de anul viitor”, se arată pe pagina de Facebook Romania Davis Cup Team.

România – Portugalia 3-1 în Grupa Mondială I a Cupei Davis. O nouă victorie pentru Marius CopilWeek-end perfect pentru…

Posted by Romania Davis Cup Team on Sunday, September 19, 2021

Cupa Davis 2021. România a câştigat întâlnirea de Cupa Davis cu Portugalia. Marius Copil l-a învins pe Sousa în meciul decisiv de duminică, scor 6-3, 2-6, 6-4. Sâmbătă, Filip Jianu a fost învins cu 6-3, 7-5 de Joao Sousa şi Marius Copil s-a impus cu 6-4, 6-3 în faţa lui Gastao Elias.

Jimmy Greaves, legendarul jucător care a spus că „Am fost beat din 1972 până în 1977”, a murit

Duminică, echipa Marius Copil/Horia Tecău a învins perechea Nuno Borges/Joao Sousa, scor 6-4, 6-3., iar Marius Copil a câştigat confruntarea cu Joao Sousa, scor 6-3, 2-6, 6-4.

Bunica Emmei Răducanu, interviu savuros şi imagini inedite cu nepoata campioană în presa britanică

Ce urmează pentru România:
Luni se va actualiza clasamentul Cupei Davis, iar pe baza acestuia se va stabili ce urmează pentru România.

Varianta 1: Dacă în clasamentul echipelor care au câștigat în acest weekend România se află între primele 8, atunci va merge în play-off-ul Cupei Davis. Dacă va câștiga play-off-ul, care presupune o singură întâlnire, România ajunge la turneul final al Cupei Davis

Varianta 2: Dacă România nu se află în primele 8 în clasamentul care va fi anunțat luni de organizatori, atunci „tricolorii” vor mai avea o întâlnire de disputat, într-o fază preliminară a play-off-ului.