Cupa Davis. România – Polonia 1-1, după prima zi

Echipele de tenis ale României şi Poloniei sunt la egalitate, 1-1, sâmbătă, după prima zi a întâlnirii din turul al treilea al Grupei a II-a a zonei Europa-Africa a Cupei Davis, în urma meciului pierdut de Adrian Ungur în faţa lui Hubert Hurkacz, cu 7-6 (3), 7-5.

15 sept. 2018, 14:14

Hurkacz (21 ani, 95 ATP), prima rachetă a Poloniei, s-a impus într-o oră şi 32 de minute în faţa lui Ungur (33 ani, 674 ATP).

În ambele seturi cei doi au mers cap la cap până în finalul seturilor, Hurkacz înclinând balanţa în tiebreak-ul primului set şi la 5-5 în actul secund.

Ungur, care a jucat foarte puţin în acest an, a reuşit 8 aşi, în timp ce Hurkacz a avut 12 aşi. Ungur nu a reuşit să transforme singura sa minge de break, în timp ce polonezul a fructificat singura oportunitate din 9 create.

În primul meci de simplu, Marius Copil (27 ani, 81 ATP) l-a învins cu 6-2, 6-4 pe Kamil Majchrzak (22 ani, 187 ATP).

Duminică, meciul de dublu va avea loc între perechile Florin Mergea/Horia Tecău şi Lukasz Kubot/Marcin Matkowski (ora 13,00), iar ultimele partide de simplu vor fi Copil – Hurkacz şi Ungur – Majchrzak.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de cinci ori, Polonia conducând cu 3-2. Polonia s-a impus la primul duel, în 1930 (Varşovia), cu 3-2, în primul tur al zonei Europa. Polonezii au câştigat cu 3-2 şi în 1960 (Bucureşti), tot în primul tur al zonei europene. Prima victorie a României s-a consemnat în 1986, cu 4-1, la Varşovia, în sferturile zonei Europa. În 1987, la Braşov, România se impunea cu 4-1, tot în sferturile de finală. La ultima întâlnire, Polonia a câştigat cu 5-0, în 1991, la Poznan, în primul tur al Grupei 1 a zonei Europa-Africa.

Echipa câştigătoare va promova în Grupa I a zonei Europa-Africa.

În primele două tururi ale ediţiei de anul acesta, România a învins Luxemburgul (la Piatra Neamţ) cu 4-1 şi Marocul cu 5-0 (la Cluj-Napoca). Polonia a trecut cu 3-2 de Slovenia şi cu 4-1 de Zimbabwe. AGERPRES (editor: Mihai Ţenea, editor online: Gabriela Badea)