Cupa României 2023. CFR Cluj, calificată cu un gol în ultimul minut. Tabloul complet al semifinalelor

CFR Cluj este ultima clasată în semifinalele Cupei României, după victoria cu FC Argeş, scor 1-0. Golul victoriei, marcat în minutul 89.

06 apr. 2023, 23:12

Cupa României 2023. Prima săptămână din aprilie ne-a adus cele 4 semifinaliste ale Cupei României Betano din acest sezon: UTA Arad, care s-a impus în duelul cu U Craiova 1948, U Cluj, învingătoare la Sibiu în fața lui Hermannstadt, Sepsi, deținătoarea trofeului eliminând-o pe Mioveni, și CFR Cluj, revenită după 4 ani într-o semifinală după ce a trecut de FC Argeș.

Campioana CFR Cluj s-a calificat, joi, în semifinalele Cupei României, după ce a învins, cu scorul de 1-0 (0-0), formaţia FC Argeş, în sferturile competiţiei.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Karsniqi, în minutul 89.

CFR Cluj: Sava – R. Bălan (Krasniqi ’46), Ţiru, Kolinger, Peteleu – Braun, Hoban, Muhar (Cvek ’66), Fica (Petrila ’46) – Maglica (Birligea ’84), Yeboah (Janga ’66). Antrenor: Dan Petrescu

FC Argeş: Micle – Tofan, Dobrosavlevici, Turda, Brendon (Rizzi ’77, Vianna – Jakolis, Meza Colli, Mimito, G. Creţu – Enzo (Garita ’62). Antrenor: Bogdan Vintilă

Arbitri: Marian Barbu – Daniel Mitruţi, Adrian Vornicu – Mircea Ardelean

Camera VAR: George Vidican, Mihăiţă Necula

Observatori: Adrian Comânescu, Mihai Duras.

Clasamentul care confirmă declinul fotbalului românesc: un singur „tricolor” figurează în TOP 100 cei mai promițători jucători din lume
Primele semifinaliste s-au decis marţi şi miercuri, când UTA Arad a învins cu 1-0 FCU Craiova 1948, iar Universitatea Cluj a dispus de FC Hermannstadt, scor 2-1.

Joi, Sepsi a dispus de CS Mioveni, scor 4-1.