CUPA ROMÂNIEI. S-a stabilit programul 16-imilor de finală. Când joacă FCSB şi DINAMO

CUPA ROMÂNIEI. FRF a anunțat programul meciurilor, în exprimării opțiunilor de către posturile deținătoare ale drepturilor TV.

16 oct. 2017, 14:37

CUPA ROMÂNIEI. 16-imile de finală ale Cupei României vor fi deschise de meciul dintre FC Argeș și CSM Poli Iași, pe 24 octombrie (ora 16:00) și se vor încheia cu partidele susținute de CFR Cluj și Dinamo, în deplasare, pe 26 octombrie.

CUPA ROMÂNIEI. Jocurile din șaisprezecimile, optimile și sferturile de finală se dispută în sistem eliminatoriu, într-o singură manșă, pe terenul echipei de categorie inferioară sau mai slab clasată în campionatul precedent. În cazul în care jocurile din Cupa României urmează să fie televizate în direct și sunt programate în nocturnă, iar clubul organizator nu dispune de un stadion dotat cu instalație de iluminat, jocul se va programa pe un stadion din localitatea cea mai apropiată, care îndeplinește condițiile regulamentare necesare disputării jocului și televizării. În caz de egalitate după 90 de minute de joc, se procedează la prelungiri și, după caz, la executarea loviturilor de departajare din punctul de pedeapsă.

CUPA ROMÂNIEI. În conformitate cu modificarea articolul 30, punctul 11 din ROAF, aprobată în ședința Comitetului Executiv din 8 august 2017, în faza națională a Cupei României, în toate jocurile se pot efectua maximum trei înlocuiri de jucători pe toată durata celor 90 de minute regulamentare de joc. Totodată, va fi permisă efectuarea unei a patra înlocuiri de jucători numai în reprizele de prelungiri și doar în situația în care celelalte trei schimbări au fost efectuate pe durata celor 90 de minute regulamentare de joc.