Cupa României: Victorie chinuită pentru Dinamo

Dinamo a câştigat cu emoţii meciul tur cu Gaz Metan Mediaş, din semifinalele Cupei României. Returul se va disputa pe 11 aprilie, la Mediaş.

29 mart. 2012, 19:41

Dinamo a învins cu 1-0 pe Gaz Metan, în prima manşă a penultimului act al Cupei României Timişoreana. Formaţia antrenată de Liviu Ciobotariu a jucat în 10 încă din prima repriză când Cosmin Moţi a primit cartonaşul roşu (39) pentru un fault la Vitinho din postură de ultim apărător.

În aceste condiţii, „câinii” ar fi fost mulţumiţi şi cu un 0-0, scor care le-ar fi permis să aibă nevoie de cel puţin un egal cu goluri în retur pentru a merge în finală, însă mutările făcute de antrenorul Liviu Ciobotariu, care i-a introdus în teren pe Rus şi Dănciulescu, s-au dovedit inspirate. Jocul lui Dinamo a căpătat nerv după intrarea celor doi, iar Rus a semnat golul victoriei în minutul 88.