Curăţenie generală fără licitaţie la Monitorul Oficial

La Monitorul oficial, luna august a fost declarată luna curăţeniei. Şi nu orice fel de curăţenie. Ci una de extremă urgentă şi destul de piperată. Costul pentru ca sediul central să strălucească: aproximativ 4000 de euro. Firma: una specializată în curăţenia la stat.
Romania TV
10 aug. 2012, 12:18
Curăţenie generală fără licitaţie la Monitorul Oficial

Monitorul Oficial plăteşte în această lună aproximativ 4000 de euro pentru servicii de igienizare şi eliminare a deşeurilor, informează România TV.

Firma care se va ocupa de curăţenie este Magnus Trust SRL. Nu s-a organizat licitaţie şi nu s-a dat nici măcar anunţ de participare.

Există şi o explicaţie: a fost „o situaţie de urgenţă extremă survenită în urma unor evenimente care nu puteau fi prevăzute de autoritatea contractantă”. Oricum, firma este obişnuită cu mizeria şi praful de la Monitorul Oficial.

Şi anul trecut, în luna octombrie, a avut contract cu instituţia, pe bani chiar mai mulţi, respectiv 4.160 euro. De asemenea, tot anul trecut, aceeaşi firmă a spălat covoarele din Palatul Cotroceni, pentru suma de 2500 de euro.

DailyBusiness
Dorian Popa, condamnat la închisoare cu suspendare după ce a fost prins drogat la volan în 2023
Spynews
Francisca și Tj Miles vor deveni părinți! Primele imagini cu burtica de graviduță a artistei | VIDEO
Fanatik.ro
A rezolvat Alexandru Băluță problema cu viza pentru SUA? Gestul făcut de soția fotbalistului i-a uimit pe mulți. Ce a putut să facă Diana
Capital.ro
Călin Georgescu are două noi dosare penale. De ce este acuzat fostul candidat la președinție
Playtech.ro
Cum să gătești ceapa de două ori mai repede și cu o aromă mult mai intensă. Oamenii de știință spun ca ai nevoie de un singur ingredient
Adevarul
„Diva lui Putin”, interzisă la Cluj. Academia de Muzică s-a răzgândit cu privire la concertul Anna Netrebko
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Când se schimbă banii în România?
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, pur și simplu superbă într-o ținută sumară
kanald.ro
Românii nu vor mai putea să circule pe Transfăgărășan dacă nu achită taxa de acces
Cancan.ro
Toto Dumitrescu, derapaj halucinant în cătușe! Unde a putut spune că a fugit după accident: 'Să mă
iamsport.ro
A doborât recordul mondial, însă nu l-a impresionat pe Radu Banciu: ”Ăla e numărul 1”
MediaFlux
Alertă alimentară în România! Un condiment retras de la rafturi
stirilekanald.ro
Destin negru pentru doi tineri care se iubeau încă din copilărie. Ambii parteneri s-au sinucis, după o eroare a poliției
substantial.ro
O noua tragedie zguduie România. Accident îngrozitor