Cursuri suspendate în 20 de unităţi de învăţământ, în 18 din cauza frigului din săli

Ministerul Educaţiei a înregistrat 20 de situaţii în care nu au fost organizate cursuri din cauza condiţiilor meteorologice nefavorabile, în 18 şcoli fiind frig în clase, iar în două cazuri neputând fi asigurat transportul elevilor, în timp ce în alte două şcoli orarul a fost micşorat, scrie Mediafax.
Romania TV
30 ian. 2012, 14:56
Cursuri suspendate în 20 de unităţi de învăţământ, în 18 din cauza frigului din săli

Conform informaţiilor furnizate de inspectoratele şcolare judeţene în cadrul videoconferinţei organizate luni de conducerea Ministerului Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului, în unităţile de învăţământ din 28 de judeţe activitatea şcolară nu a fost afectată de temperaturile scăzute.

În schimb, 14 inspectorate şcolare judeţene au raportat, la ora 13.30, probleme cauzate de condiţiile meteorologice nefavorabile în 20 de unităţi de învăţământ. Şcolile în cauză şi-au suspendat cursurile luni, pe de o parte din cauza frigului din sălile de curs (18 şcoli), iar pe de altă parte, deoarece microbuzele şcolare nu au putut asigura transportul elevilor (două şcoli), potrivit unui comunicat de presă al MECTS.

În alte două unităţi de învăţământ durata cursurilor a fost redusă, conform prevederilor legale care se aplică în situaţii cauzate de condiţiile meteorologice improprii desfăşurării activităţilor instructiv -educative.

Ministrul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului, Daniel Funeriu, a solicitat inspectoratelor şcolare judeţene să monitorizeze situaţia din şcoli şi, acolo unde există probleme legate de confortul termic al elevilor şi al profesorilor, să ia deciziile punctuale care se impun.

În acelaşi timp, ministrul Educaţiei a cerut inspectorilor şcolari generali să urmărească situaţia absenteismului, mai ales la prima oră de curs şi să ţină o permanentă legătură cu părinţii, astfel încât să se asigure că toţi copiii au ajuns în condiţii normale la şcoală, a precizat sursa citată.

DailyBusiness
Bolojan răspunde criticilor PSD: „Mi-am respectat mandatul și programul de guvernare”
Spynews
Prima iubire a lui Tzancă Uraganu, Lambada, se tunează! Vrea să îi ia fața Alinei Marymar
Fanatik.ro
Sabin Ilie, dezvăluiri incendiare despre încă un blat din fotbalul românesc: “Cădeau din picioare pe teren! După meci numărau miile de euro”. Exclusiv
Capital.ro
A murit un nume imens al României. A fost o legendă. Mentor pentru generații întregi. Dumnezeu să-l odihnească în pace!
Playtech.ro
Plimbarea câinilor pe spațiul verde din jurul blocului. Este legal să faci asta?
Adevarul
Bulgării uriași de aur din Apuseni, irezistibili pentru mineri. Femeia care a ascuns aproape un kilogram de aur în corp
wowbiz.ro
Pensia neîncasată înainte de deces în România. Ce se întâmplă cu banii și cine poate intra în posesia lor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă la granița României! O dronă rusească a pătruns în spațiul aerian românesc, la nord de Sulina
iamsport.ro
Membrul Generației de Aur l-a dat în judecată pe primarul Capitalei și îl atacă fără milă: ”Pentru ce să plătim taxe? Lasă-mă cu corectul de Ciucu, ești nebun la cap?!”
MediaFlux
Bobonete joacă cel mai important rol al vieții, rolul de fiu. Gest emoționant față de tatăl său care se deplasează în cadru FOTO și VIDEO PAPARAZZI
stirilekanald.ro
(P) Importanța farmacistului în alegerile informate pentru sănătatea inimii
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj