Cursurile de limbă şi cultură românească pentru copiii români din diaspora vor continua şi în acest an şcolar. Guvernul a aprobat memorandumul

Guvernul a adoptat un memorandum care prevede continuarea cursurilor de limbă, cultură şi civilizaţie românească pentru copiii şi tinerii din comunităţi de români stabilite în opt ţări din Europa şi în viitorul an şcolar.
Filip Stan
25 iul. 2024, 18:29
Cursurile de limbă şi cultură românească pentru copiii români din diaspora vor continua şi în acest an şcolar. Guvernul a aprobat memorandumul

Astfel, pentru anul şcolar 2024-2025 vor fi organizate 866 de grupe de copii sau de tineri cu vârstele între 3 şi 18 ani, în 542 de şcoli din cele opt ţări europene. În anul şcolar care tocmai s-a încheiat, cursul de limbă şi cultură românească a fost urmat de aproximativ 10.500 de copii şi de tineri de origine română.

Memorandumul prevede aprobarea unor măsuri pentru desfăşurarea activităţilor de predare a limbii române si susţinerea cursurilor de cultură şi civilizaţie românească în unităţi de învăţământ preuniversitar din străinătate, prin corpul instructorilor de limbă, cultură şi civilizaţie românească din cadrul Institutului Limbii Române, arată comunicatul de presă al Executivului.

Acest Program derulat de Ministerul Educației împreună cu Institutul Limbii Române a început în anul 2007 și s-a extins, treptat, ajungând, iată, să fie predat în 542 de școli din Europa.

Citeşte şi: Scandal la admiterea la Arhitectură. Ministrul Educaţiei a trimis Corpul de control la Universitatea „Ion Mincu” după ce s-a întâlnit cu părinți nemulțumiți de neregulile de la admitere

Fondurile pentru susținerea acestui program sunt asigurate de la bugetul de stat, în acest sens fiind necesară o suplimentare de 7,5 milioane de lei.

”Fie că trăiesc şi studiază în Spania, Italia, Belgia, Portugalia, Irlanda, Franţa, Germania sau Marea Britanie, copiii şi tinerii de origine română, care doresc să rămână şi astfel ataşaţi valorilor naţionale, au posibilitatea să urmeze aceste cursuri. Este un curs optional, de 2 ore pe săptămână, adaptat nivelelor de învăţământ, respectiv grădiniţă, învăţământ primar şi învăţământ secundar, despre limba, cultura şi civilizaţia românească”, a declarat Mihai Constantin, purtătorul de cuvânt al Guvernului.

Citeşte şi: Culmea TITULARIZĂRII 2024. Mihaela a luat 10 curat, dar nu prinde post. Susţine a zecea oară examenul

 

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Prima imagine de la accidentul în care a murit Tal Berkovich de la Chefi la cuțite! Unde mergea și cine o însoțea în mașină
Fanatik.ro
Care a fost ultimul meci ce s-a jucat pe stadionul Dinamo. Momentul trist care i-a marcat pe toți dinamoviștii: ”Ce destin! Nu e întâmplător”
Capital.ro
Călin Georgescu și George Simion, refuz total. Tot planul și speranțele privind „turul 2 înapoi” s-au năruit
Playtech.ro
Ultima apariție publică a lui Catherine O’Hara, îngrijorătoare! Ajunsese de nerecunoscut, Dumnezeule
Adevarul
Top 10 cele mai căutate mărci auto în 2025: Românii mizează pe mașini second-hand și întreținere ieftină
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat din Buzău a fost împușcat la... Vezi mai mult
iamsport.ro
Ce au ajuns să mănânce fotbaliștii români: 'Îți plutește în stomac!'
MediaFlux
Bani în plus pentru români. Se dau 1000 de lei începând cu 1 februarie
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil