Cuţitarul din Crângaşi, lipsit de remuşcări. Vezi ce a făcut după ce a înjunghiat un poliţist, în plină stradă

Barbatul care a atacat un agent în staţia de tramvai Crângaşi a fost prins de poliţie. El le-a povestit anchetatorilor că, după incident, a mers la Slobozia cu galeria Rapidului.
Romania TV
31 oct. 2013, 18:03
Cuţitarul din Crângaşi, lipsit de remuşcări. Vezi ce a făcut după ce a înjunghiat un poliţist, în plină stradă

Tânărul care a înjunghiat un poliţist într-o staţie de tramvai din zona Crângaşi a plecat, după comiterea faptei, la Slobozia, să vadă meciul dintre Unirea şi Rapid, acesta fiind un suporter cu ieşiri violente, care se află sub interdicţie de a intra pe stadioane, potrivit unor surse din Poliţie.

Dumitru Cătălin Diaconu, în vârstă de 21 de ani, suspectat că în 19 octombrie a înjunghiat un poliţist al Secţiei 20, în staţia tramvaiului 41 din zona Pieţei Crângaşi, a fost prins în noaptea de miercuri spre joi, de poliţiştii Serviciului Omoruri din Poliţia Capitalei.

Citeşte şi DETALII noi în cazul poliţistului ÎNJUNGHIAT în Capitală. Agresorul a fost PRINS

Procurorii Parchetul Tribunalului Bucureşti l-au reţinut pe Cătălin Diaconu pentru tentativă de omor calificat. Instanţa Tribunalului Bucureşti urmează să decidă dacă acesta va fi arestat preventiv pentru 29 de zile.

Surse din Poliţie au declarat joi, pentru Mediafax, că tânărul nu a recunoscut că l-a înjunghiat pe poliţist şi le-a spus anchetatorilor că în 19 octombrie nu s-a aflat în Bucureşti, fiind plecat la Slobozia, unde echipa de fotbal Rapid, al cărei suporter este, avea meci cu Unirea.

În urma verificărilor şi a audierilor de martori, poliţiştii au stabilit că Diaconu a fost în 19 octombrie la meci, însă acesta a plecat în Slobozia după ce l-a înjunghiat pe poliţist.

Citeşte şi PRIMELE MĂRTURII ale poliţistului înjunghiat pe stradă, în Capitală

Procurorul de caz de la Parchetul Tribunalului Bucureşti, Adrian Ţîrlea, a declarat joi că au fost analizate imaginile de pe 70 de camere de supraveghere şi s-au făcut aproximativ 500 de ore de vizionare, în urma cărora s-a stabilit cu exactitate atât traseul pe care autorul l-a făcut până la locul faptei, cât şi drumul pe care a plecat după ce l-a înjunghiat pe poliţistul Secţiei 20, care l-a momentul incidentului era în timpul liber.

Poliţiştii au identificat mai mulţi martori, iar aceştia l-au recunoscut pe Cătălin Diaconu.

Citeşte şi DETALII noi în cazul poliţistului ÎNJUNGHIAT în Capitală. Cum arată agresorul

Surse din rândul anchetatorilor au precizat pentru Mediafax că Dumitru Cătălin Diaconu este cunoscut de jandarmi ca fiind un suporter problemă, cu ieşiri violente, acesta fiind sub interdicţie de a participa la meciurile echipei Rapid Bucureşti timp de un an. Pentru încălcarea interdicţiei de a inta pe stadioane, acesta riscă între o lună şi trei luni de închisoare sau amendă.

Potrivit anchetatorilor, în 19 octombrie, Cătălin Diaconu l-ar fi înjunghiat, cu mai multe lovituri de cuţit, în picior şi abdomen, pe poliţiştul Secţiei 20, în refugiul staţiei de tramvai Piaţa Crângaşi.

Poliţistul a fost dus atunci la Spitalul Universitar de Urgenţă Bucureşti, unde a fost internată cu diagnosticul „politraumatism prin agresiune, plagă înjunghiată gambă dreapta cu interesare pedicul arteriovenos interosos, hemoragie externă, plagă înţepată flancul stâng nepenetrantă preperitoneală, plagă înţepată superficială coapsă dreapta, faţa internă, plagă superficială presternală”.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Cât de mare a crescut fiul lui Ianis Hagi! Imagini superbe cu Giorgios
Fanatik.ro
Polițista condamnată pentru că l-a lăsat pe Victor Micula să acceseze baza de date a MAI se bate în instanță pentru mărirea salariului. Motivul pentru care vrea spor de 25%
Capital.ro
Decizie de la Guvern pentru carburanți. Ce s-ar putea întâmpla cu prețurile la pompă
Playtech.ro
Cât costă motorina şi benzina în Thassos, în aprilie 2026. Mulţi români merg în Grecia de Paşte
Adevarul
Ieftinirile de la pompă, doar o „iluzie” - Motorina de 11 lei devine inevitabilă în aprilie. De ce eșuează măsurile Guvernului
wowbiz.ro
Rezultate autopsie Cristian Staicu. Ce au descoperit legiștii despre moartea medicului din București
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Medicul ortoped Călin Magheru a încetat din viață la 51 de ani. Ce i-a adus sfârșitul
iamsport.ro
Neverosimil! Acuzat că ar primi ilegal bani de la o echipă din SuperLiga, Stoichiță a fost surprins la masă alături de conducerea clubului
MediaFlux
Aparține educația elevilor exclusiv școlii? Prof. Denis Vlad, consilier parlamentar: „Părinții uită că noi nu suntem într-o competiție. Noi ar trebui să fim într-o echipă”
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj